Дома Здравје Огромна грешка што сите ја правиме со медот: Еве во што никако...

Огромна грешка што сите ја правиме со медот: Еве во што никако не смеете да го ставате бидејќи ги губи сите својства

4555
0

Огромна грешка што сите ја правиме со медот: Еве во што никако не смеете да го ставате бидејќи ги губи сите својства

Медот, кој речиси секој го има во својот дом, дава бројни здравствени придобивки и е незаменлив дел од здравата исхрана.

Медот одамна е познат како една од најздравите намирници, а редовното консумирање носи бројни здравствени придобивки. Како прво, медот го зајакнува имунолошкиот систем, но ова е само едно од многуте корисни ефекти на оваа скапоцена храна.

Медот има позитивен ефект врз здравјето на срцето. Помага во регулирање на нивото на шеќер и холестерол во крвта, што го намалува ризикот од срцеви заболувања. Неговото антибактериско дејство дополнително го поддржува здравјето на срцето и крвните садови.

Извор на антиоксиданси и енергија

Медот ја подобрува циркулацијата и го стимулира обновувањето на крвните зрнца, што придонесува за општото здравје на организмот. Дејствува и против стресот и го подобрува варењето, што помага да се отстранат токсичните материи од телото.

Оваа храна е богата со антиоксиданси и одличен извор на енергија. Според препораките на експертите, дневната доза од една до две лажички мед може значително да го подобри нутриционистичкиот статус на организмот.

Како да консумирате мед

Најдобро е медот да се консумира наутро, на празен стомак, околу 30 до 40 минути пред појадокот. Медот може да се конзумира и со топол чај, но важно е да се напомене дека водата треба да биде топла, а не жешка. Имено, медот никогаш не треба да се става во зовриена вода бидејќи ќе ги изгуби своите уникатни квалитети и ќе се претвори во едноставен сладок сируп. Екстремно топла вода може да ги уништи корисните ензими и хранливи материи во медот.

Медот, кој речиси секој го има во својот дом, дава бројни здравствени придобивки и е незаменлив дел од здравата исхрана. Со редовно консумирање мед, можете да го зајакнете имунолошкиот систем, да го подобрите здравјето на срцето, да го регулирате нивото на шеќер во крвта и да ги обезбедите потребните антиоксиданси и енергија за секојдневните активности.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име