Дома Здравје Овој чај е докажан сојузник против главоболката

Овој чај е докажан сојузник против главоболката

931
0

Овој чај е докажан сојузник против главоболката

Чајот од рузмарин има голем број на корисни својства. Добро е во борбата против главоболката и го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања.

Овој пијалок го нарекуваат и „природен аналгетик“, бидејќи помага во намалување на ризикот од хронични болести, како што се кардиоваскуларни болести, но и деменција. Освен тоа, чајот е добар и против мигрена и болки во коските.

Исто така, чајот со рузмарин брзо ја елиминира главоболката, помага во заздравувањето на раните во устата, ја подобрува меморијата и концентрацијата и го намалува стресот. Овој пијалок помага во одржување на нормално ниво на шеќер во крвта доколку се користи редовно.

Во шолја топла вода се додава лажица сув рузмарин, треба да отстои пет минути, па се процедува. Во чајот може да се додадат мед и лимон.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име