Дома Здравје Овој утрински еликсир е еден од најефикасните рецепти за долговечност!

Овој утрински еликсир е еден од најефикасните рецепти за долговечност!

2714
0

Овој утрински еликсир е еден од најефикасните рецепти за долговечност!

Многу моќен еликсир во борбата против канцерогените слободни радикали, исто така е антисептик и има природно антиинфламаторно дејство

Додавањето на овој моќен утрински пијалок во вашата исхрана е една од најдобрите работи што можете да ги направите за вашето долгорочно здравје!

Индиецот Таџ Пател вели дека растејќи, секогаш кога ќе настине, мајка му ќе му правеше млеко од куркума. Нежната топлина на куркумата ми го стопли грлото и го зацврсти моето тело.

Бидејќи здравствените придобивки од куркумата веќе му се добро познати на западниот свет, се запрашав зошто не пијам куркума секој ден?

Сепак, тој признава дека не му се допаѓа опцијата за млеко, но куркумата во топла вода е исто толку ефикасна и стана главен дел од неговата утринска рутина.

Куркумата е позната како моќен антиоксиданс кој се бори против канцерогените слободни радикали, а исто така е и антисептик и има природно антиинфламаторно дејство.

Куркумата е неопходна во индиското готвење, но ако не јадете индиска храна секој ден, како да го вклучите овој прекрасен зачин во вашата исхрана? Едноставно! Зачинете ја топлата вода со лимон.

За дополнителен вкус, додадете прстофат цимет, кој има антиинфламаторни својства и може да го стабилизира нивото на шеќер во крвта (што значи дека ќе јадете помалку и ќе се чувствувате подолго задоволни).

Утрински еликсир – топла вода со лимон и куркума

Компоненти:

1 чаша топла (не топла) вода; а можете да користите и шолја топло млеко по избор (бадемово, соја или кравјо млеко)

¼ лажичка куркума

Сок од половина лимон

Нотка цимет (по избор)

1/8 лажичка мед или сируп од агава

една лажичка кокосово масло

Комбинирајте сè и пијте. Овој еликсир ќе ви овозможи здрав почеток на утрото.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име