Дома Твој Готвач Овој прекрасен десерт со освежителен вкус ќе ги шармира и најпребирливите

Овој прекрасен десерт со освежителен вкус ќе ги шармира и најпребирливите

995
0

Желба за нешто слатко?

За многумина, комбинацијата на слатки и кисели вкусови е магична формула, па ако сте сакале домашна торта со освежителна нота, ќе ве воодушеви овој рецепт, кој не е премногу комплициран.
Има малку луѓе кои не сакаат колачи од портокал, а ако имате среќа да најдете црвени портокали, тогаш овој рецепт ќе ви се допадне.

Состојки:

3 црвени портокали

150 гр пченично брашно

3 јајца

100 гр кафеав шеќер

100 гр путер

10 гр квасец во прав

150 гр бел шеќер

150 мл вода

Подготовка:

Измијте ги и исечкајте два црвени портокали на кругови. Во тенџере се ставаат водата и белиот шеќер, се загрева на оган додека не почне да добива боја. Потоа додадете ги парчињата портокал и оставете ги да се карамелизираат. Оставете ги на страна.

После тоа, во поголем сад изматете ги јајцата со кафеавиот шеќер додека не станат пенести. Додадете путер, брашно и квасец.

Додадете малку сок од портокал и малку рендана кора. Добро измешајте. Загрејте ја рерната на 180ºC, обложете го калапот со хартија за печење и на дното ставете карамелизирани парчиња портокал.

Додадете го тестото и печете околу 35-40 минути. Извадете го од рерна, оставете го да се излади и превртете ја тортата на чинија или плех. Декорирајте со парчиња портокал и ванилин шеќер по желба. Исечете и послужете.

Претходна објаваКако да знаете дали јајцата се расипани?
Следна објаваКако и каде точно боли воспаление на слепо црево?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име