Дома Здравје Овие 3 симптоми изгледаат безопасно, но всушност откриваат сериозни болести

Овие 3 симптоми изгледаат безопасно, но всушност откриваат сериозни болести

545
0

Овие 3 симптоми изгледаат безопасно, но всушност откриваат сериозни болести

Често, поради недостаток на време, не обрнуваме внимание на некои навидум безопасни симптоми. Иако не се секогаш алармантни, постојат три симптоми кои бараат посета на лекар.

Прекумерно потење
Потењето најчесто е предизвикано од топлина, но може да биде предизвикано и од анксиозност, менопауза, некои лекови, низок шеќер во крвта и консумирање алкохол. Се јавува и кај состојби како што се дијабетес, проблеми со тироидната жлезда и нарушувања на нервниот систем. Ноќното потење може да се должи на инфекција и, во ретки случаи, на некоја форма на рак.


Тинитус – зуење во ушите

Тинитусот или зуењето во ушите обично се безопасна појава која поминува сама по себе. Меѓутоа, ако продолжи, препорачливо е да се провери шеќерот во крвта, нивото на тироидните хормони, можен недостаток на железо или можноста за мултиплекс склероза.

Исто така, тинитус може да биде симптом на мозочен удар, но потоа се јавува во комбинација со други симптоми, како што се слабост или вкочанетост на лицето, тешка вртоглавица или нагло губење на слухот.

Отекување на нозете
Отечените нозе може да бидат последица на топлина или долго седење, но може да бидат и знак за нешто посериозно. Отекувањето на нозете најчесто е предизвикано од акумулација на течности, дебелина, бременост, земање одредени лекови или прекумерна сол во исхраната. Исто така, акумулираната тежина може да укажува на проблеми со срцето, бубрезите или црниот дроб.

Доколку отокот е проследен со црвенило, и тоа само на едната нога, треба да се консултирате со лекар.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име