Дома Здравје ОВИЕ ОБЛОГИ ДОНЕСУВААТ ГОЛЕМО ОСЛОБОДУВАЊЕ за време на топлото време: Варикозните и...

ОВИЕ ОБЛОГИ ДОНЕСУВААТ ГОЛЕМО ОСЛОБОДУВАЊЕ за време на топлото време: Варикозните и болните вени целосно исчезнуваат за 3 недели! (РЕЦЕПТ)

460
0

ОВИЕ ОБЛОГИ ДОНЕСУВААТ ГОЛЕМО ОЛОБОТУВАЊЕ за време на топлото време: Варикозните и болните вени целосно исчезнуваат за 3 недели! (РЕЦЕПТ)

Проширените вени може да се појават поради многу причини, а постојат два вида на овие вени. Тие можат да бидат внатрешни и во тој случај не се видливи, но предизвикуваат чувство на тежина и болка во нозете. Тие можат да бидат и површни, а во тој случај, освен здравствен, претставуваат и естетски проблем. Во напредната фаза на оваа болест може да се појават отворени рани на нозете.


Досадна, мачна болка и отечени нозе често се феномен кој е речиси нераскинливо поврзан со проширени вени. Со редовна употреба на овие преливи, проблемите со проширените вени се намалуваат или целосно се решаваат.

Облоги со јаболков оцет
Јаболковиот оцет има широк спектар на намени и се покажал како многу ефикасен во лекувањето на проширени вени. Ја подобрува циркулацијата и има благотворно дејство, па ќе ја намали болката што може да ја почувствувате како резултат на воспаление на вените.


Кога зборуваме за подобрување на циркулацијата, ќе ви користи внатрешната потрошувачка на јаболков оцет. Едноставно измешајте 2 лажички оцет со чаша вода и пијте го два пати на ден.


Покрај тоа, можете да направите и едноставна лапа од јаболков оцет. Само натопете ја газата во оцет и ставете ја на проблематичната област. Оставете да делува половина час и потоа исплакнете.


Облоги од зелен домат
Доматите содржат големи количини на антиоксиданс ликопен, кој помага да се намали воспалението. Содржи и супстанца слична на аспиринот, која го спречува создавањето на згрутчување на крвта и ја подобрува циркулацијата. Но, првенствено зелените домати се богати со вода и состојки кои ќе го намалат воспалението, заморот на нозете и напнатоста.

ЗАРАДИ ЦЕЛУЛИТ! Мора да ги промените овие три навики и ќе забележите ПРОМЕНА ВЕДНАШ

Зелените домати за вени може да се користат на два начина:
Првиот метод е наједноставен и вклучува добивање и миење на неколку зелени домати и нивно сечење на парчиња. Потоа нанесете ги тие парчиња на воспалените јазли на вените на нозете или раширете ги на нозете. За да го задржите сè на своето место, прицврстете го со еластичен завој.

Чувајте го вака додека не почне да пече, а потоа измијте го.


Друг начин да користите обвивки за вени од зелен домат е поефективен, бидејќи вклучува комбинација со јаболков оцет, така што ги имате придобивките од двата од овие третмани.


За овој прелив потребни ви се 5 зелени домати, 1 чаша јаболков оцет и една стаклена тегла.
Подготовка:
Зелените домати исечкајте ги на прстени и ставете ги во стаклена тегла, па покријте ги со јаболков оцет. Покријте и оставете 48 часа на ладно и темно место. По 2 дена, оваа обвивка за нозете е подготвена за употреба.
Нанесете го слично како и претходниот.

На критичните места ставате парчиња домати и потоа ги завиткувате со завој. Оставете да делува 40 минути и исплакнете со ладна вода.
По две недели, треба да забележите значително олеснување од отекувањето на воспалените вени.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име