Дома Здравје Овие намирници ќе ви помогнат да го исчистите телото од никотин

Овие намирници ќе ви помогнат да го исчистите телото од никотин

4281
0

Овие намирници ќе ви помогнат да го исчистите телото од никотин

Покрај водата, никотинот ги отстранува и витамините А, Ц и Е од телото, кои го зајакнуваат имунитетот и му помагаат на телото да се бори против разни инфекции и бактерии.

Сите сме свесни за негативното влијание на цигарите и никотинот врз нашето тело. Ако сте престанале да пушите или сте страствен пушач, најбрзиот начин да го ослободите телото од никотинот е да ги вклучите овие намирници во вашето мени.

Спанаќ

Фолната киселина е многу важна за процесите што се одвиваат во телото, но исто така му помага на телото да се ослободи од никотинот. Големи количини на фолна киселина се наоѓаат во спанаќот.

Брокула, карфиол, бриселско зелје и зелка

Покрај тоа што овој зеленчук содржи полифеноли за кои се покажало дека се корисни за намалување на разни воспаленија во дигестивниот систем, содржи и антиоксиданси кои го чистат организмот од бројни токсини. Гответе ги што е можно пократко за да ги зачувате сите нивни квалитети.

Зелен чај и витаминска вода

Со пушење, телото ја губи потребната течност и телото многу побрзо дехидрира. Пиењето многу домашна витаминска вода што лесно можете сами да ја подготвите и зелениот чај спакуван со антиоксиданти ќе ви помогне да го исфрлите никотинот од вашето тело.

Морков

Никотинот ја уништува кожата и ја прави безживотна и сува. Ако сакате да се ослободите од оваа грда нуспојава на пушењето, јадете што повеќе моркови. Содржи големи количини на витамини А, К, Ц и Б, кои се главните средства за чистење на телото. Морковот исцедете го во соковник помешан со јаболко и лимон или ставете го во салата.

Киви, лимон и портокал

Покрај водата, никотинот ги отстранува и витамините А, Ц и Е од телото, кои го зајакнуваат имунитетот и му помагаат на телото да се бори против разни инфекции и бактерии. За да ги надоместите изгубените витамини, посегнете по киви или испијте чаша лимонада. Сокот од портокал го хидрира организмот, му ги обезбедува потребните витамини, но и го чисти организмот од никотин. Исцедете два портокали, додадете малку вода и пијте помеѓу оброците.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име