Дома Здравје Овие намирници помагаат во борбата против кашлицата и болките во грлото: омиленото...

Овие намирници помагаат во борбата против кашлицата и болките во грлото: омиленото овошје е исто така на листата

727
0

Овие намирници помагаат во борбата против кашлицата и болките во грлото: омиленото овошје е исто така на листата

Пристигнаа пониски температури, а со тоа и настинки и грипови кои се се почести.

Во случај на постојана кашлица, постојат природни методи кои можат да обезбедат олеснување, а не само сирупи и лекови. Одредени растенија и храна имаат антиинфламаторно дејство, го смируваат воспаленото грло и помагаат во разградувањето на слузта.

Мед

Медот е одличен сојузник во борбата против болките во грлото. Доколку се соочувате со кашлица, се препорачува да консумирате топла лимонада со додаден мед или да промешате лажичка мед во чаша топла вода, со додавање на малку ѓумбир во прав.

Ананас

Иако ананасот обично не е првата асоцијација за ублажување на кашлицата, ензимот бромелаин присутен во ова овошје може да помогне во сузбивање на кашлицата. Затоа, се препорачува да се консумира сок од ананас или свежо овошје. Ананасот може да помогне и во олеснување на блокираните синуси. Важно е да се напомене дека ако земате антибиотици како што е амоксицилин, треба да избегнувате ананас, бидејќи бромелаинот може да влијае на апсорпцијата на антибиотиците.


Ѓумбир

Ѓумбирот често се користи за ублажување на гадење и дигестивни проблеми, но може да помогне и во смирување на кашлицата со разградување на слузта. Ако се справувате со кашлица, пијте чај од ѓумбир или додадете рендан свеж ѓумбир во смути или сокови. Можете да го комбинирате и со мед и јогурт и да го консумирате.

Куркума

Активното соединение на куркумата, куркумин, има силни антиинфламаторни својства. Конзумирањето куркума со додавање на црн пипер ја зголемува нејзината ефикасност, бидејќи пиперинот, главното соединение во црниот пипер, ја подобрува апсорпцијата на куркумата. Се препорачува во шолја топло млеко да се промешат лажичка куркума и малку црн пипер, да се додаде една лажичка мед и да се консумира пред спиење.

Гаргара со солена вода

Гаргарањето со солена вода може да обезбеди ослободување од иритација и да помогне во распаѓање на слузта што предизвикува кашлање. Измешајте една лажичка морска сол во чаша топла вода и користете ја оваа смеса за гаргара на секои половина час.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име