Дома Health Овие намирници и животни навики го нарушуваат варењето и создаваат ЗАПЕК!

Овие намирници и животни навики го нарушуваат варењето и создаваат ЗАПЕК!

754
0

Редовното празнење на цревата е многу важно за целокупното здравје, а неговото отсуство може да предизвика или да укаже на сериозни здравствени проблеми.

Запек може да биде под влијание на различни видови храна и начин на живот.

Млечни производи

Не е тајна дека млечните производи, особено кога се користат прекумерно, можат да го нарушат варењето.

Црвено месо

Во овој случај, само месото не предизвикува запек. Оние кои јадат многу месо не јадат доволно влакна, истакнуваат експертите. Содржи и многу масти кои бавно се движат низ цревата. Но, и овде не важи само едно правило за сите луѓе, па за некои луѓе црвеното месо ќе го стимулира варењето. Затоа, ако понекогаш сакате да јадете парче месо, само погрижете се да внесувате доволно влакна со него.

Преработена и пржена храна

Брзата храна не е најздрава, иако е вкусна, но едно нешто треба да знаете за неа: може да предизвика запек. Исто како и кај месото, така приготвената храна е богата со маснотии и малку влакна, што е комбинација што значи тешко движење низ цревата. Доколку не внимавате на внесот на влакна, можна е констипација.

Слатки

Како и сите други намирници на листата, слатките можат да бидат проблем доколку ги јадете во големи количини, а сепак тоа е недостаток на влакна. Слатките кои се многу благи, како бонбоните, може да предизвикаат запек.

Малку јадете

Ако сте на диета или сте го намалиле внесот на храна, може да почувствувате запек. Факт е дека храната е потребна за правилно функционирање на цревата, а ако желудникот е празен, процесот нема да се одвива како што треба. Советите на лекарот повторно се исти – ако не сакате или не можете да јадете доволно, барем внимавајте тоа што го јадете да содржи доволно влакна.

Ги променивте навиките во исхраната

Можеби сте отишле кај пријатели и сте јаделе намирници кои вообичаено не ги јадете неколку дена, а имате запек. Цревата не сакаат промени во исхраната и тоа би можело да биде причината. Ако мислите дека токму тоа ве мачи, обидете се на патувањето да понесете малку од вашата рутина, која мора да вклучува и внес на влакна.

Земете лекови

Лековите често се причина за запек, а доколку моментално ги земате, особено оние за алергии, анемија, крвен притисок или лекови против болки, разговарајте со вашиот лекар.

Претходна објаваМозокот ужива во мала тишина
Следна објаваОваа фотографија ќе ви открие како ве гледа околината: Како наивна, мистериозна или одговорна личност?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име