Дома Живот Овие навики негативно влијаат на СОНОТ

Овие навики негативно влијаат на СОНОТ

451
0

Овие навики негативно влијаат на сонот

Има многу работи што можете да ги правите секој ден за да имате подобар сон, но што е со работите што не треба да ги правите?

Гледајќи во екранот
Ова можеби не е изненадување, но сепак вреди да се спомене, „скролувањето“ низ социјалните мрежи, па дури и гледањето телевизија пред спиење може да влијае на вашиот деноноќен ритам и производството на мелатонин, поради спектарот на сина светлина што екраните го емитуваат.

Ако имате проблем да заспиете, се препорачува да ги исклучите вашите уреди 60 до 90 минути пред спиење. Наместо тоа, размислете за читање книга.

Имате доцна вечера
Зборувајќи за деноноќниот ритам, тие навистина сакаат рутини, па затоа е најдобро да вечерате секоја вечер во исто време. Одлучете се за рани оброци наместо подоцна. Не само што е докажано дека јадењето доцна навечер влијае на метаболичкото здравје, туку истражувањата откриваат дека тоа може да влијае и на тоа колку долго навистина можете да спиете.

Ако вечерате во исто време секој ден, со барем неколку часа да се вари пред спиење, вашиот внатрешен часовник ќе напредува. Ако сепак треба да посегнете по доцна ноќна ужина, одлучете се за нешто лесно што содржи здрава доза на магнезиум кој го поддржува спиењето, пишува Mind Body Green.

Топлина
Дали знаевте дека постои оптимална температура за одржување на спалната соба за квалитетен сон? Температурата на нашето тело природно малку опаѓа кога се подготвуваме за спиење, па затоа топла спална соба не е идеална.

Изложеноста на топлина ја зголемува будноста и го намалува спиењето со бавни бранови и брзо движење на очите. Според холистичкиот психијатар и експерт за спиење Елен Воре, идеалната спална соба треба да биде околу 20 степени.

Одложување на времето за спиење
Сите имаме денови кога го одложуваме легнувањето за да погледнеме уште една епизода од серија или да погледнеме малку повеќе во телефонот.

Но, овој нагон може да доведе до голем замор со текот на времето, објаснил за списанието психијатарот и експерт за спиење д-р Ниши Бопал. Доцнењето пред спиење е поврзано со општи извештаи за недоволно спиење над и надвор од демографијата и саморегулацијата.

Доцна обука
Важно е да се биде активен и редовно да се вежба, но кога станува збор за спиење, вежбањето пред спиење може да има некои несакани последици. Ако вежбате во рок од три часа по спиење, всушност се загревате и се загревате за брзо да заспиете.

Како да изгубите тежина без диета


Легнете пред да бидете навистина подготвени за спиење
И последно, но не и најмалку важно, важно е да одите во кревет само кога сте всушност подготвени да заспиете. Кога ќе легнете и гледате серија, филм или прелистувате вести, на вашиот ум и тело му потврдувате дека креветот не е само за спиење.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име