Дома Здравје Овие знаци покажуваат дека ви недостасува калциум: аритмија, грчеви…

Овие знаци покажуваат дека ви недостасува калциум: аритмија, грчеви…

2995
0

Овие знаци покажуваат дека ви недостасува калциум: аритмија, грчеви…

Ниското ниво на калциум предизвикува и мускулна слабост, поради што почесто се чувствувате уморни

Калциумот игра многу важна улога во човечкото тело бидејќи ги формира и одржува коските и забите, ги регулира мускулните контракции, го олеснува згрутчувањето на крвта и помага во преносот на нервните сигнали. Важно е да се препознаат знаците кои укажуваат на неговиот недостаток.

Грчеви

Кога станува збор за калциумот, обично го поврзуваме со одржување на здравјето на коските и мускулите. Тој игра клучна улога во мускулната контракција и релаксација. Кога имате недостаток на калциум, се јавуваат грчеви во мускулите. Грчеви обично се јавуваат во нозете, стапалата и рацете, а може да се забележат и при вежбање.

Пецкање и вкочанетост

Недостатокот на калциум влијае и на нервниот систем така што го нарушува функционирањето на нервите, што дополнително доведува до пецкање и вкочанетост на одредени делови од телото како прстите, усните или јазикот.

Слабост и замор

Ниското ниво на калциум предизвикува и мускулна слабост, поради што почесто се чувствувате уморни. Кога имате недостаток на калциум, вашите мускули нема да функционираат правилно и ќе се чувствувате слаби и летаргични.

Кршливи нокти

Кршливите нокти се еден од првите знаци на недостаток на калциум. Таквите нокти може да изгледаат тенки, досадни или испакнати и да не растат толку брзо како што треба, пренесува klix.ba.

Проблеми со забите

Калциумот е витална компонента на забната глеѓ, заштитниот надворешен слој на забите. Несоодветен внес на калциум може да доведе до слабеење на глеѓта, зголемувајќи го ризикот од проблеми со забите како што се кариес и чувствителност на забите. Луѓето со недостаток на калциум, исто така, може да бидат повеќе склони кон болести на непцата.

Остеопороза и фрактури на коските

Хроничниот недостаток на калциум може да доведе до губење на коскените минерали, слабеење на коските и зголемен ризик од остеопороза, состојба која се карактеризира со слаби и кршливи коски.

Срцеви аритмии

Калциумот игра витална улога во регулирањето на електричните импулси кои го контролираат отчукувањата на срцето. Кога нивото на калциум е ниско, може да се појават нарушувања на срцевиот ритам, познати како срцеви аритмии. Овие абнормалности може да се манифестираат како палпитации, неправилни отчукувања на срцето или чувство на треперење во градите. Тешките случаи може да доведат дури и до опасни по живот аритмии.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име