Дома Здравје Овие знаци на лицето покажуваат дека немате витамини

Овие знаци на лицето покажуваат дека немате витамини

192
0

За да откриете дали внесувате доволно витамини или треба да го зголемите внесувањето, понекогаш е доволно само да се погледнете во огледало.

Бледо лице

Ако вашата кожа одеднаш станала побледа од вообичаеното, тоа може да значи дека имате недостаток на витамин Б12. Други симптоми кои укажуваат на недостаток на овој витамин вклучуваат прекумерен замор, заборавеност, вртоглавица и проблеми со видот. Витаминот Б12 ќе го најдете во храна од животинско потекло, односно црвено и бело месо, риба и школки, млеко и млечни производи и јајца.

Сува коса

Сувата, кршлива коса и голема количина првут може да бидат знак на недостаток на биотин, или витамин Б7. Ова често може да се должи на употребата на антибиотици. За да го зголемите нивото на витамин Б7 во организмот, зголемете ја потрошувачката на месо, риба, овошје, зеленчук, печурки и мешунки.

Храната богата со биотин вклучува црн дроб, жолчка од јајце, квасец, лосос, сирење, авокадо, карфиол и цели зрна, но исто така се наоѓа во блитва, други млечни производи, моркови, банани, лешници и брашно од соја.

Отечени очи

Ако забележите оток околу очите и екстремитетите, постои можност да ви недостасува јод. Јодот изобилува со алги, школки, ракови, треска, туна, јајца и мисирка, додека во помали количини го има во зеленчук како што се лук, грав, спанаќ, блитва, бел компир, артишок и аспарагус и овошје како брусница, јагоди и ананас.

Бледи усни

Бледите усни може да значат дека имате недостаток на железо, а некои други симптоми на недостаток се низок крвен притисок и чести настинки. Железото се наоѓа во црвеното месо, свинското месо и живината, школките, рибите, цвеклото, леќата, мешунките, сувото грозје и семките од тиква.

Крварење на непцата

Оваа непријатна болест може да укаже на недостаток на витамин Ц. Недостаток на овој витамин може да доведе до слаб имунитет, болки во мускулите и проблеми со забите.

Извори на витамин Ц се: киви, папаја, јагоди, портокали, лимони, дињи, грејпфрут, малини, лимес, манго, боровинки, брусница, капини, ананаси, грозје, кајсии, сливи, лубеници, банани, моркови, цреши, праски, јаболка, круши, краставици, целер, брокула, карфиол, лук, зелка, домати, сок од домати, тиквички, аспарагус, зелен лиснат зеленчук (спанаќ, блитва, праз, зелена салата, магдонос).

Замор, вртоглавица и пецкање

Ако се чувствувате уморни и истоштени дури и откако добро спиете, вашето тело може да има недостаток на витамин Б12. Во овој случај, транспортот на кислород до органите е нарушен и доведува до замор, вртоглавица и поспаност. Овој витамин е исто така вклучен во нормалното функционирање на мозокот и нервниот систем. Недостаток може да предизвика вкочанетост или чувство на електричен шок.

Голем број студии покажаа дека постои тесна врска помеѓу недостаток на овој витамин и депресија. Студиите за набудување откриле дека дури 30 проценти од луѓето хоспитализирани од депресија имаат недостаток на витамин Б12, а лекарите се сомневаат дека тој број е уште поголем бидејќи тестирањето на нивото на витамин Б12 во организмот не е вообичаена процедура за лекување на ментално болни.

Претходна објаваТри најдобри замени за квасец
Следна објаваПриродни лекови за несоница

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име