Дома Здравје Овие здравствени проблеми почесто се јавуваат во есен и зима, внимавајте сега

Овие здравствени проблеми почесто се јавуваат во есен и зима, внимавајте сега

763
0

Зимата и есента носат бројни здравствени ризици. Голем е бројот на болести кои се јавуваат во текот на годината, но сигурно ги има повеќе кога ќе дојдат студените денови кога некако ќе се разбудат разни вируси. Еве што не очекува во есен и зима.

Настинка

Има причина зошто студените месеци се нарекуваат студена сезона. Имено, постојат околу 200 вируси кои можат да предизвикаат настинка, а некои од нив се будат токму кога ќе дојдат студените денови. Друга причина зошто најчесто настинуваме во овој период од годината е тоа што поминуваме повеќе време во затворени простории, каде што често има повеќе луѓе, а со тоа и повеќе изложени на вируси. Спротивно на популарното верување, не можете да настинете ако излезете надвор и не се облечете добро.

Грип

Симптомот кој ќе ви покаже дека е токму таа е – високата температура. Иако температурата во ретки случаи се појавува и со настинка, грипот сигурно ќе ве фати, а тоа е од високи 39°C или повеќе. Исто така, заболените чувствуваат слабост која може да трае и до 3 недели. Покрај тие три симптоми, заразените со грип може да почувствуваат и болки во грлото, како и непријатност во градите, а се појавува и кашлање и кивање. Главоболката и телото ќе ве придружуваат во текот на целата болест. Кај постарите лица и оние со слаб имунитет, грипот може да биде смртоносен, па затоа треба да си дозволите многу одмор и многу течности, како и лекови кои ќе помогнат да се смири болката и да се намали температурата.

Сезоната на грип започнува во октомври, а повеќето случаи се јавуваат во зима. Иако бројот на заболени варира од година во година.

Воспалено грло

Најчеста е вирусна болка во грлото, на која нема да делуваат разни лекови, а дома симптомите можете да ги ублажите со помош на обилна хидратација – многу чај, вдишување, витамини, народни лекови – како гаргарање на чај од жалфија и се разбира, одмор. Секако дека е важно да се консултирате со лекар на првиот ден од воспалението. Болката во грлото може да биде симптом на настинка и грип, но може да биде предизвикана и од алергии.

Стрептококно воспалено грло

Околу 10 проценти од болките во грлото се бактериски, често предизвикани од стрептококната бактерија. Бидејќи е многу заразна болест, најлесно се шири во затворени простори каде престојуваат голем број луѓе. За разлика од вирусниот стрептокок, овој може да има полоши последици, како што е воспаление на бубрезите.

Пневмонија

Пневмонијата е акутно, заразно воспаление на белодробниот паренхим што ги зафаќа алвеоларните простори. Најзагрозени групи се многу малите деца со нецелосно развиен одбранбен систем и воопшто лицата со хронични заболувања и оштетувања на имунолошкиот систем, додека кај лицата над 65 години пневмонијата е многу тешка и често фатална. Но, сличен исход може да се случи поради непрепознавање на симптомите на болеста и неодење на лекар. Најчесто се јавува во студените месеци.

Астма

Астмата е хронично, имунолошки воспаление на мукозната мембрана што предизвикува мускулите на дишните патишта прекумерно да реагираат на различни стимули и да почнат да ги стеснуваат дишните патишта дури и кога тоа не е неопходно. Астмата се карактеризира со зголемена акумулација на слуз во бронхиите, што дополнително го спречува нормалното дишење. За оние со астма, студените месеци само ќе ги влошат симптомите, особено ако сте активни на отворено. Сувиот воздух исто така ќе ги иритира дишните патишта, предизвикувајќи зголемување на симптомите. Колку што студениот воздух може да предизвика астма, алергените од вашиот дом, како мувла и прашина, исто така можат да влијаат на влошување на симптомите.

Норовирус

Норовирусот е најважната причина за повраќање, вирусна дијареа кај возрасни и деца, односно симптоми кои можат да траат два до три дена. Бидејќи лесно се пренесува од човек на човек, вирусот е најприсутен во сите преполни затворени простори. Секако, во ваква средина најмногу се наоѓаме во студените денови.

Срцев удар

Причината за срцев удар или срцев удар во текот на зимата е ненадејна промена на температурата, која се јавува кога се остава топла просторија на отворено без соодветна облека. Кај кардиоваскуларните пациенти оваа промена предизвикува спазам, односно спазам на крвниот сад на срцето, доведува до прекин на протокот на крв во срцевиот мускул, а последица е инфаркт.
Совет е да не излегувате од топла просторија во отворен, ладен простор, дури и на кратко, без да бидете соодветно облечени и подготвени. Дополнително, се советува редовна дневна активност, со оглед на тоа што често во текот на зимата, поради недостаток на физичка активност, телото може да стане тром, што е штетно за работата на метаболизмот.


Болка предизвикана од артритис

Има многу кои ќе почувствуваат дека оваа болка се засилува во текот на зимата, но причината не е толку јасна. Некои студии сметаат дека се работи за промени во притисокот, додека други ја нагласуваат комбинацијата на влага и студ, кога болката само се влошува. Друга теорија тврди дека студениот и сув воздух ја отежнува хидратацијата, што е важно за здравјето на зглобовите.

Сува кожа

Сувиот воздух може да предизвика сушење на кожата, а долгото туширање со топла вода само може да го влоши проблемот. Бидејќи нашата кожа е многу чувствителна, кога е сува, можеби нема да биде можно да се набави овлажнител за воздух или да се постават контејнери полни со вода на радијаторите за да се навлажни просторот.

Синузитис

Воспалението на синусите значи воспаление и отекување на слузницата на синусите, може да биде бактериско, вирусно, дури и габично. Најчести симптоми се притисок во главата и главоболка, обилен исцедок од носот и зад носот, а во случај на тешко воспаление, покачена температура. Најчесто се јавува во есен и зима.

Претходна објава4 едноставни трикови за полесно родителство
Следна објаваТорта со афион и јогурт

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име