Дома Здравје Овие едноставни рутини им помогнаа на луѓето да ослабат килограми

Овие едноставни рутини им помогнаа на луѓето да ослабат килограми

722
0

Покрај интензивните тренинзи, постојат различни начини за прилагодување на исхраната, како и воведување нови рутини кои можете да ги додадете во вашиот животен стил и на тој начин да се ослободите од несаканите килограми.

Корисниците на Reddit споделија свои совети и трикови кои им помогнале да се ослободат од вишокот килограми, а некои од нив се навистина прилично едноставни.

Одење

„Оваа активност е навистина потценета. Секој може да оди секаде и тоа е бесплатно. Заминувам на работа рано за автобусот и пешачам 30 минути пред да го фатам. На пат кон дома, рано излегувам од автобусот и повторно пешачам околу 30 минути. Тоа е вкупно еден час пешачење секој ден. Исто така, се хранев поздраво и изгубив 14 килограми за околу 5-6 недели“, советува еден корисник на Reddit, JiMMyCCuDD.

Правилото од 70 проценти

Јадете 70 проценти од оброкот, потоа одморете се и разговарајте со семејството, напијте се малку вода и уживајте во моментот. Ќе откриете како храната ќе ви се смести во стомакот и повеќе нема да бидете гладни.

Помали чинии

„Обично се обидувам да користам помали чинии за вечера. На тој начин можам да јадам помали порции од сè што сум зготвил“, советува корисникот salamander423 од Reddit.

Прескокнување оброци

„Понекогаш ја прескокнувам вечерата или ручекот. За мене е полесно едноставно да не јадам отколку да се обидам да изедам нешто помалку што не е ни вкусно“, вели stancel1fe.

Потрошувачка на калории и броење калории со помош на апликацијата

„Единствениот начин што ми помогна беше да внесувам калории и да ги трошам. Треба да согорите повеќе калории отколку што јадете. Тоа може да го постигнете со секоја диета, но можно е и да се добие вишок калории со која било диета. Бројте ги калориите со апликацијата. Повеќето луѓе јадат повеќе калории отколку што мислат дека јадат“.

„Најдете рамнотежа помеѓу калориското ограничување и вежбањето што ве држи во калориски дефицит и е долгорочно одржливо“, советува Matty_22 корисникот на Reddit.

Вклучете ја целата храна во апликацијата за броење калории

Вклучете ја целата храна во апликацијата за следење калории, како што се кечап, колачињата што сте ги имале како ужина и друго. Имено, доколку сакате кечап, лесно би можеле да додадете и до 100 калории во вашиот оброк. Имавте чаша млеко помеѓу оброците? Потоа додадете уште 100-130 калории. Многу луѓе се лажат себеси мислејќи дека не јадат толку многу.

Дали сте гладни?

Кога сакате да јадете нешто, запрашајте се дали сте навистина гладни или едноставно ви е досадно. Потребно е време за да се напиете чаша вода и да најдете нешто друго што ќе ви го окупира умот наместо да јадете, според советите на корисникот на Редит, ЧачаПиканте.

Здрав однос со храната

Ако се борите со нарушување во исхраната, прво фокусирајте се на развивање здрав однос со храната пред да следите каков било вид на диета.

Направете бавни, но постојани промени

Не влегувајте во екстремна диета или напорен режим на вежбање. Направете мали и доследни промени во вашиот животен стил, така што тие на крајот ќе станат ваш начин на живот, советува TheoQ99 од Reddit.

Планирајте оброци и гответе сами

Планирајте ги оброците однапред и гответе ги сами. Ќе се изненадите колку контрола имате на овој начин. Така, заштедувате многу време и пари во исто време.

Одделни оброци

Поделете ги вашите оброци на закуски, така што ќе јадете во текот на денот. Јадете помеѓу седум часот наутро и седум часот навечер. Исто така, намалете го внесот на јаглехидрати како леб, житарки, компири, ориз, алкохол и десерти.

Брза храна и слатки

Не чувајте брза храна и грицки во куќата. Ако сакате да јадете нешто слатко, на овој начин ќе мора да одите до продавница, која најверојатно нема да ви ја дадат. И ако сте во таква криза, земете само едно пакување и јадете го дома за да не бидете во искушение подоцна да ги јадете.

Пијте вода

Водата треба да се пие во поголеми количини бидејќи гладта всушност може да значи само жед.

Поставете целна тежина

Пресметајте колку килограми можете да изгубите најмногу за една недела или месец (обично тоа е околу два килограми неделно). Големото губење на тежината е целта, но помалите губење на тежината се полесно да се постигнат и ви овозможуваат брзо да постигнете чувство на задоволство.

Останете активни

Бидете максимално активни во текот на денот и погрижете се барем еднаш на час да станувате од столот за да се движите за време на работата. Јадете додека не наполните околу 75 проценти од стомакот и задолжително пијте многу вода пред и за време на оброците. Слободно препуштете се на една „нездрава“ ужина дневно.

Фокусирајте се на свежа храна

Фокусирањето на свежи состојки исто така може да ви помогне да изгубите тежина. Замрзнатата храна е ваш непријател од различни причини. Имено, овие намирници се полни со конзерванси и несакани хемикалии, а често им недостигаат хранливи материи, а можат да бидат и полни со сол.


Ова се само совети од луѓе кои самите тестирале кои методи за слабеење најдобро им одговараат. Сепак, тоа не значи дека тие ќе бидат ефективни за вас, па поради оваа причина би било добро да посетите специјалист и да побарате совет од него, особено ако имате одредени здравствени проблеми, како што пишува Bright Side .

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име