Дома Здравје Ова се симптоми на низок крвен притисок, не ги игнорирајте

Ова се симптоми на низок крвен притисок, не ги игнорирајте

849
0

Ова се симптоми на низок крвен притисок, не ги игнорирајте

Нормалните вредности се 120/80

Многу се зборува за висок крвен притисок, но проблемите предизвикани од нискиот притисок често се занемаруваат.

Нискиот крвен притисок воопшто не е занемарлив за луѓето кои го имаат овој проблем. Нормалните вредности се 120/80, така што низок крвен притисок е оној кој наместо 120 е 90 или помалку и 80 е 60 или помалку.

Ако чувствувате вртоглавица, несвестица, замор, мачнина, главоболка, ако видот ви е заматен или дишете брзо и плитко, треба да го проверите крвниот притисок.

Она што можете да го направите за себе за да спречите или да си помогнете од пад на крвниот притисок е да пиете повеќе вода и да додадете натриум во вашата исхрана. Познато е дека дехидрацијата доведува до намалување на притисокот, така што дневниот внес на вода кај жените би бил околу 2,7 литри, а кај мажите 3,7.

Не треба да претерувате со натриум и дефинитивно треба да се консултирате со лекар, но не треба целосно да го исфрлите од исхраната.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име