Дома Живот Ова се неочекувани работи кои можат да предизвикаат лош здив

Ова се неочекувани работи кои можат да предизвикаат лош здив

833
0

Лошиот здив многумина го сметаат за голем проблем. Тоа може да биде предизвикано од многу причини, од кои некои се сосема неочекувани. Експертот за дентална хигиена Ана Мидлтон за Дејли Меил изјави дека тоа може да биде последица на заболување на непцата, а понекогаш тоа е само знак дека треба да ја промените исхраната или да пиете повеќе вода.

„Некои од најчестите причини за лош здив се храна полна со шеќер, алкохол, пушење, дигестивни проблеми и сува уста“, вели таа.

Подолу ви претставуваме 11 можни причини за лош здив, како и потенцијални решенија.

Болести на непцата

Мидлтон истакнува дека повеќето возрасни луѓе страдаат од одреден степен на заболување на непцата.

„Ова може да се препознае ако непцата ви крварат кога ги миете забите, имате лош здив или чуден вкус во устата. Болеста на непцата е предизвикана од акумулација на наслаги на забите и непцата. Бактериите можат да го иритираат месото и, кога болеста не се лекува, да предизвикаат оштетување на непцата и вилицата“, додава тој.

Ваквите симптоми треба веднаш да се третираат за да не прераснат во многу посериозен проблем како гингивитис или периодонтитис.

Најдобро решение е да посетите стоматолог и да ја исчистите устата.

Не пиење доволно вода

Бактериите кои живеат во устата се размножуваат кога устата е сува, што значи дека недоволното пиење вода може да предизвика лош здив.

Секогаш имајте шише вода со вас и пијте најмалку два литра вода дневно.

Исхрана со малку јаглени хидрати

Кето диетата е хит, но се заснова на намален внес на јаглени хидрати и може да предизвика лош здив.

„Телото посегнува по енергија во резервите на маснотии и влегува во состојба на кетоза. Резултатот е промена во мирисот кој може да варира од сладок до оној кој потсетува на отстранувач на лак за нокти“, истакнува Мидлтон.

Решението е да се консултирате со лекар, нутриционист или диететичар за план на исхрана кој ќе ви одговара.

Дијабетес

Дијабетичарите го имаат истиот ефект како и луѓето кои се на диета со малку јаглехидрати. Мора да се консултираат и со лекар доколку забележат лош здив.

Лекови

Многу лекови како што се антидепресиви, апчиња за спиење, лекови за крвен притисок, диуретици и антихистаминици имаат несакан ефект на сушење на устата, што придонесува за лош здив. Ако забележите дека тоа ви се случува, обратете се кај вашиот лекар.

Кафе

Кафето има вкус кој остава непријатен здив, додека кофеинот ја суши устата. Затоа љубителите на кафе се познати по лошиот здив.

„Кога устата е сува, нема доволно плунка, а потоа во неа се акумулираат бактерии. Проблемот со лошиот здив може да биде поголем ако пиете кафе со млеко, бидејќи млечните производи го поттикнуваат растот на бактериите“, вели експертот и ве советува наместо кафе да изберете чај или да пиете вода после кафе и да посегнете по гума за џвакање.

‘Рчењето

Луѓето кои ‘рчат се будат со сува уста и лош здив. Дишењето преку уста наместо нос го забрзува процесот на сушење и треба да го посетите вашиот лекар за да видите што да направите со вашето ‘рчење.

Прескокнување оброци

Постот и нередовното јадење може негативно да се одразат на свежината на здивот. Недостатокот на храна и течности го намалува производството на плунка и предизвикува акумулација на бактерии. Решение? Пијте вода.

Пушење

Тутунските производи се страшни за лошиот здив и предизвикуваат дамки на забите, губење на вкусот и иритација на непцата. Размислете да се откажете од пушењето.

Стрес

Стресот е причина за многу проблеми, а може да биде и заболување на непцата, кое, како што споменавме, е лошо за здивот.

„Стресот влијае на луѓето и нивната рутина, па тие можат полошо да се грижат за оралната хигиена. Исто така, ја суши устата и го нарушува правилното јадење, пиење и дишење“, тврди Мидлтон.

Совладете ги техниките за борба против стресот и пијте доволно течности.

Алкохол

Алкохолот предизвикува дехидрација, а со тоа и лош здив. Обидете се да не претерувате со алкохолните пијалоци или целосно да ги исфрлите од вашиот живот.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име