Дома Здравје Ова се навики кои ги оштетуваат вашите црева

Ова се навики кои ги оштетуваат вашите црева

802
0

Цревата играат голема улога во нашето тело. Освен за варењето, тие се одговорни и за нашиот имунолошки систем и за многу други функции во телото. Сепак, често ги оптоваруваме со нашиот начин на живот. Проверете кои навики си ги повредуваме самите себе.

Обилни оброци
Дали некогаш сте забележале дека откако ќе јадете премногу се чувствувате непријатно да се чувствувате сити и во исто време наеднаш ви недостасува енергија? Причината е што цревата се преоптоварени – тие се обидуваат да сварат голема количина на храна, па телото целата своја енергија ја насочува кон варењето. Прејадувањето е голем товар за нашите црева.

Премалку течност
На цревата им треба премногу течност за да функционира правилно. Во дебелото црево складираме околу четири литри течност. Ако пиеме премалку, телото црпи течност токму од таму, што може да доведе до многу проблеми, како што се запек или дури и интестинална опструкција.

Премалку влакна
Влакната се она што овозможува здраво и ефикасно варење. Ако јадеме премалку, тоа може да доведе до варење и слабост.

Премногу шеќер
Нема ништо лошо во јадењето слатко, но уживајте во слатката храна во нормални граници. Премногу внесен шеќер промовира воспаление во телото; исто така и во гастроинтестиналниот тракт. Во исто време, шеќерот лошо влијае на цревната флора, што може да доведе до проблеми со варењето.

Премногу преработена храна
Пекарски производи, салами, колбаси, паштети… Преработената храна содржи многу сол, шеќер и нездрави масти. Сето ова лошо влијае на цревната флора и последователно функционирање на варењето.

Погрижете се да го храните вашето тело со урамнотежена исхрана додека добивате доволно течности и вежбате.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име