Дома Здравје Ова се знаци дека имате недостаток на магнезиум!

Ова се знаци дека имате недостаток на магнезиум!

206
0

Магнезиумот е важен минерал кој игра улога во над 300 ензимски реакции во човечкото тело. Неговите многубројни функции помагаат во работатана мускулите и нервите, регулирање на крвниот притисок и значително поддршка на имунолошкиот систем.
Телото на возрасно лице содржи околу 25 грама (g) магнезиум, од кои 50-60% се наоѓа во скелетниот систем. Остатокот е присутен во мускулите, меките ткива и телесните течности. По фреквенција, тој е четврти најчест минерал во организмот.
Лекарите го поврзуваат недостатокот на магнезиум со голем број здравствени компликации, па затоа луѓето треба да се трудат да го исполнат нивното дневно препорачано ниво на магнезиум.
Бадемите, спанаќот и оревите се некои од храната што содржат најмногу магнезиум. Ако некое лице не може да внесе доволно магнезиум во исхраната, лекарот може да препорача земање додатоци во исхраната.
Магнезиумот е еден од седумте основни макроминерали. Овие макроминерали се минерали што луѓето треба да ги консумираат во релативно големи количини – најмалку 100 милиграми (мг) на ден. Микроминералите, како што се железо и цинк, се подеднакво важни, иако на луѓето им се потребни во помали количини.


Зошто магнезиум е неопходен?


Магнезиумот е неопходен за многу телесни функции. Добивањето доволно на овој минерал може да помогне во спречување или лекување на хронични заболувања, вклучувајќи Алцхајмерова болест, дијабетес тип 2, кардиоваскуларни болести и мигрена.


Здравје на коските


Иако повеќето истражувања се фокусираат на улогата на калциум во здравјето на коските, магнезиумот е исто така неопходен за здраво формирање на коски.Студиите го поврзаа соодветниот внес на магнезиум за поголема коскена густина, подобрено формирање на коскени кристали и помал ризик од остеопороза кај жени во менопауза.Магнезиумот може да го подобри здравјето на коските, директно и индиректно, бидејќи помага во регулирање на нивото на калциум и витамин Д, кои се другите две хранливи состојки од витално значење за здравјето на коските.


Дијабетес


Истражувањето за дијабетес ја поврза диетата со висока содржина на магнезиум со помал ризик од дијабетес тип 2. Ова може да биде затоа што магнезиумот игра важна улога во контролата на гликозата и метаболизмот на инсулин.Светскиот весник за дијабетес објави дека повеќето, но не сите, дијабетичарите имаат малку магнезиум и дека магнезиумот може да игра улога во управувањето со дијабетес.Во многу студии, диетите богати со магнезиум се поврзани со дијабетес. Се сугерира дека земањето додатоци на магнезиум исто така може да ја подобри чувствителноста на инсулин кај луѓето со ниско ниво на магнезиум.Сепак, истражувачите треба да соберат повеќе докази пред лекарите редовно да користат магнезиум за контрола на гликемијата кај луѓето со дијабетес.


Кардиоваскуларно здравје


Телото има потреба од магнезиум за да го одржи здравјето на мускулите, вклучително и на срцето. Истражувањата откриле дека магнезиумот игра важна улога во здравјето на срцето.Магнезиумот помага да се ослободи енергија од храната и да се создадат протеини. За да спречите таложење на калциум во вашите клетки, треба да добиете доволно магнезиум.


Најчестите знаци на недостаток на магнезиум се:
Поспаност,
Нервоза,
Вртоглавица,
Главоболка,
Мускулна болка и грчеви,
Губење на апетит,


Кога на вашето тело му недостасува магнезиум, тој го црпи од коските што, на долг рок, може да доведе до заболување на коските и болки во зглобовите. Затоа е многу важно да внесувате доволно магнезиум во вашата исхрана. Треба да земате 200-300 мг магнезиум дневно. Најлесен начин да го направите ова е да пиете кисела вода и да консумирате банани, смокви, ореви и зелен листест зеленчук.

Претходна објаваВо која насока се движи автобусот?
Следна објаваМафини со мед: Толку сочни и вкусни што ќе заборавите на сите други слатки

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име