Дома Здравје Ова се деловите од телото кои страдаат од пушење

Ова се деловите од телото кои страдаат од пушење

4859
0

Ова се деловите од телото кои страдаат од пушење

Пушењето е сериозна закана за здравјето поради бројните штетни материи присутни во цигарите и чадот од тутунот.

Никотинот, катранот и јаглерод моноксидот се клучни состојки кои предизвикуваат зависност, го оштетуваат респираторниот тракт, го намалуваат протокот на кислород низ телото и го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања. Оваа штетна навика се поврзува и со различни форми на рак, од рак на белите дробови до рак на репродуктивните органи и придонесува за рано стареење на кожата.

Во продолжение прочитајте кои делови од телото најмногу страдаат од пушењето.

Зглобови

Пушачите се изложени на поголем ризик да развијат ревматоиден артритис (РА), автоимуна болест која ги зафаќа зглобовите и предизвикува болка, оток, тешкотии при движење и деформитет на зглобовите.

Покрај тоа, постои зголемен ризик од остеоартритис, дегенеративно заболување на зглобовите што предизвикува влошување на ‘рскавицата. Никотинот и другите хемикалии од чадот од тутун може да придонесат за воспалителни процеси и оштетување на ткивото во зглобовите, што дополнително ја влошува состојбата.

Кожата

Тутунот ги стеснува крвните садови, намалувајќи го протокот на кислород и хранливи материи до клетките на кожата. Ова намалување на циркулацијата придонесува за губење на еластичноста и појава на брчки.

Исто така, тутунот го забрзува разградувањето на колагенот и еластинот, клучни протеини за одржување на цврстината и еластичноста на кожата. Пушењето може да го зголеми ризикот од рак на кожата, да предизвика иритација на кожата и да придонесе за разни дерматолошки проблеми.

Очи

Пушењето има негативни последици по здравјето на очите. Хемикалиите во чадот го оштетуваат ткивото на очите, предизвикувајќи иритација и црвенило. Покрај тоа, пушењето го зголемува ризикот од развој на макуларна дегенерација, сериозна состојба која може да доведе до губење на централниот вид. Исто така, пушењето ги зголемува шансите за развој на катаракта, што предизвикува заматен вид.

Полови органи

Мажите кои пушат се изложени на поголем ризик од еректилна дисфункција. Исто така, пушењето може да ја зголеми веројатноста за развој на рак на тестисите. Кај жените, пушењето го зголемува ризикот од развој на рак на грлото на матката.

Овие последици произлегуваат од хемикалиите во чадот од тутунот кои можат да ги оштетат крвните садови и да предизвикаат намалување на протокот на крв во пределот на гениталиите, што негативно влијае на целокупното здравје на репродуктивниот систем.

Непцата

Пушењето предизвикува сериозни негативни ефекти врз здравјето на непцата. Чадот од тутунот содржи бројни хемикалии кои ги иритираат непцата и предизвикуваат воспаление. Крварење на непцата, болно џвакање и лош здив се симптоми на заболување на непцата, кое често е предизвикано од пушењето.

Исто така, пушењето го зголемува ризикот од периодонтитис, сериозна болест на непцата што може да доведе до губење на забите.

Мозокот

Тутунот предизвикува стеснување на крвните садови, намалувајќи го протокот на крв и кислород до мозокот. Ова стеснување на артериите го зголемува ризикот од мозочен удар, што може да резултира со сериозни последици како парализа, оштетување на видот и отежнато одење.

Пушењето придонесува и за висок крвен притисок, што го зголемува ризикот од церебрална аневризма. Хемикалии во чадот од тутун може да ги оштетат крвните садови, да ја намалат функцијата на мозокот и да го зголемат ризикот од развој на невролошки нарушувања.

Дигестивниот систем

Хемикалии присутни во чадот од тутун го иритираат гастроинтестиналниот тракт, што може да предизвика различни проблеми. Пушачите се поподложни на пептични улкуси, воспаление на панкреасот (панкреатитис) и болести на дебелото црево, вклучително и полипи.

Покрај тоа, пушењето го зголемува ризикот од развој на рак на панкреасот, сериозна форма на тумор со лоша прогноза. Пушењето може да придонесе и за развој на дијабетес тип 2, што дополнително го оптоварува црниот дроб и панкреасот.

Белите дробови

Тутунот предизвикува оштетување на малите воздушни кеси во белите дробови, што доведува до намалување на капацитетот на белите дробови. Оваа штета предизвикува хронични респираторни проблеми, вклучително и хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ).

Пушењето е исто така главен фактор на ризик за развој на рак на белите дробови, а исто така е поврзан со рак на устата, грлото, хранопроводникот, бронхот и белите дробови. Покрај тоа, чадот од тутун може да предизвика воспаление и иритација, придонесувајќи за респираторни инфекции.

Срце

Пушењето исто така има значително негативно влијание врз срцето. Хемикалиите во чадот од тутун предизвикуваат стеснување на артериите, што го зголемува обемот на работа на срцето и го намалува протокот на крв. Овој процес придонесува за развој на атеросклероза, акумулација на масни наслаги на ѕидовите на артериите, што може да доведе до срцеви заболувања.

Пушењето го зголемува ризикот од хипертензија, односно висок крвен притисок, што дополнително го оптоварува срцето. Исто така, чадот од тутун предизвикува оштетување на крвните садови, зголемувајќи ги шансите за згрутчување на крвта.

Затоа, пушењето претставува сериозна закана за целокупното здравје на телото. Штетните материи присутни во чадот од тутунот предизвикуваат широк спектар на болести, вклучувајќи респираторни проблеми, срцеви заболувања и рак на белите дробови, така што откажувањето од пушење е најважниот чекор во спречувањето на овие сериозни здравствени проблеми.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име