Дома Здравје ОВА ОВОШЈЕ Е ВО ТОП 10 НАЈЗДРАВА ХРАНА: Малку калории, ГУБИ КИЛОГРАМИ,...

ОВА ОВОШЈЕ Е ВО ТОП 10 НАЈЗДРАВА ХРАНА: Малку калории, ГУБИ КИЛОГРАМИ, го чува ЗДРАВЈЕТО

781
0

ОВА ОВОШЈЕ Е ВО ТОП 10 НАЈЗДРАВА ХРАНА: Малку калории, ГУБИ КИЛОГРАМИ, го чува ЗДРАВЈЕТ

Капините се исклучително богати со витамини, минерали, влакна и антиоксиданси, што ги прави многу корисни за превенција од разни здравствени проблеми.

Капините содржат висока концентрација на антиоксиданси, дури десет пати повеќе од доматите или брокулата, што ги рангира меѓу најздравите намирници. Се издвојува антиоксидантот елагитанин, кој е специфичен за капините и е редок во друга храна.

Исто така, капините се богати со полифеноли кои му помагаат на телото да се бори против слободните радикали, а со тоа го штити срцето и крвните садови. Интензивната виолетова боја на капините доаѓа од антоцијаните, кои имаат силна антиоксидантна активност и благотворно делуваат на општото здравје на организмот, особено на кардиоваскуларниот систем.

Високата содржина на диетални влакна во капините позитивно влијае на намалување на ризикот од дијабетес, болести на дигестивниот систем како дивертикулоза и го поддржува процесот на слабеење.

Семките од капини, освен влакна, содржат и високо ниво на елагична киселина. Овој моќен антиоксиданс има различни позитивни ефекти во борбата против хроничните болести. Истражувањата покажаа дека готвењето не го уништува присуството на елагична киселина, што значи дека џемовите и компотите од капини се исто толку корисни како и самото овошје.

Капините се нискокалорично овошје, но се богати со витамини Ц и Е, фолна киселина, калиум, манган и магнезиум.

Јадењето грст капини обезбедува внесување на осум грама диетални влакна, каде што се истакнува пектинот, кој поволно влијае на регулацијата на нивото на холестерол.

Благодарение на својот нутритивен состав, капините имаат антиинфламаторно и антибактериско дејство што поволно влијае на функциите на крвните садови.

Капините се издвојуваат и по високата содржина на фитоестрогени меѓу бобинките, а содржат и лутеин, кој е важен за здравјето на очите.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име