Дома Твој готвач Ова е совршеното уживање без шеќер: Чоко брауни топчиња, јадете колку што...

Ова е совршеното уживање без шеќер: Чоко брауни топчиња, јадете колку што сакате секој ден

1407
0

Ова е совршеното уживање без шеќер: Чоко брауни топчиња, јадете колку што сакате секој ден

Заборавете на печењето и шеќерот – овие топчиња се совршени бонбони за пролет и лето, особено за оние кои избегнуваат индустриски шеќер . Уживајте во структурата, нотите од слатки цреши и без чувство на вина.

Компоненти:

 • 10 урми
 • ½ шолја сушени цреши
 • ¼ шолја ореви
 • 2 лажици овесна каша
 • ¼ шолја какао во прав
 • 1 лажица чиа семе
 • 2 лажици путер од кикирики или бадем
 • ¼ лажичка сол
 • 4 супени лажици кисел сок од вишна
 • ¼ чаша чоколадни мрвици
 • какао во прав
 • стопено чоколадо

Подготовка:

Во блендерот ставете ги состојките – урми, исцедени вишни, ореви, овесна каша, какао во прав, сол и путер од кикирики или бадем. Вклучете го пулсот и мешајте 30-60 секунди, додека состојките не се сомелат и соединат.…

Додадете ја течноста во смесата. Сега додадете го сокот од вишна во смесата – лажица по една, а потоа изблендирајте ја смесата по секоја лажица сок, додека состојките не се соединат во ронлива смеса слична на тестото за топчиња.

Префрлете ја смесата во сад. Кога ќе ја префрлите смесата од блендерот во садот, потоа додадете ги чоколадните парчиња и добро измешајте го тестото за да се распоредат убаво чоколадните парчиња во смесата.

Направете топчиња Од смесата направете 12 топчиња – можете да ги посипете со какао во прав или да ги премачкате со растопено чоколадо или да ги оставите како што се.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име