Дома Светски дестинации Ова е најбезбедната земја во светот во 2023 година

Ова е најбезбедната земја во светот во 2023 година

573
0

Ова е најбезбедната земја во светот во 2023 година

Најбезбедната земја во светот изобилува со природни убавини и неверојатни атракции. Тој е на врвот на листата на Глобалниот индекс на мирот.

Иако популарните дестинации за одмор како Шпанија и Франција се сметаат за безбедни, постои една европска земја која редовно ја предводи листата на најбезбедни дестинации.

Исланд е на врвот на глобалниот индекс на мир и е оценет како најбезбедна дестинација за одмор за туристите. Земјата е оценета како политички стабилна и има ниска стапка на криминал.

Иако Исланд можеби не звучи како идеална дестинација за летен одмор, тој би можел да биде совршено место за бегство од топлотните бранови во јужна Европа.

Земјата има уникатни пејзажи, со природна убавина што го одзема здивот.

Плажата Рејнисфјара е прогласена за најдобра европска плажа на престижното годишно рангирање на плажи на Tripadvisor. Плажата со црн песок е покриена со вулканска пепел и опкружена со морски карпи.

Сепак, туристите треба да внимаваат при посетата на плажата, бидејќи убавото место може да биде и многу опасно.

Се уште е безбедно да се посети плажата, но туристите треба внимателно да ги прочитаат безбедносните знаци и да се држат подалеку од водата.

Погледнете ја листата на најбезбедни земји во светот:

Исланд
Данска
Ирска
Нов Зеланд

Австрија
Сингапур
Португалија
Словенија

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име