Дома Health Ова е индикација дека јадете премногу чипс!

Ова е индикација дека јадете премногу чипс!

390
0Според истражувањето на статистичарот во 2020 година, 85 проценти од населението во САД јаде чипс. Иако е една од најпопуларните закуски, сепак не е здрава за вас. Имено, чипсот од компир е една од седумте храна кои предизвикуваат зголемување на телесната тежина, покажува истражувањето објавено во „Newу Ингланд журнал за медицина“.

Главниот индикатор дека јадете премногу чипс е чувството на надуеност, вели анестезиологот Лиз Леман , додавајќи дека луѓето кои јадат премногу чипс прво ќе ги забележат овие знаци на нивните раце, нозе и усни. Ова се случува поради задржување на водата од вишокот сол.

„Кесичките чипс стануваат сè поголеми, а производителите знаат дека е тешко да престанете да јадете откако ќе отворите вреќа чипс. Колку повеќе солени, масни чипови јадете, толку повеќе го сакате “, објаснува д-р Лин Постон .

Колку чипови се премногу?
Леман наведува дека повеќе од една порција чипс дневно е премногу. Една порција чипс значи нешто помалку од 30 грама, или 18 парчиња чипс.

Но, дури и само една порција чипс на ден може да биде премногу. Лекарот и хирург Алексис Парцелс вели дека не треба да јадете повеќе од неколку чипс парчиња.

„Повеќето видови чипс содржат големи количини сол и масло. Како и секоја друга нездрава храна, и оваа може да се толерира во мали дози. Но, поголемите количини се нездрави и многу брзо ќе доведат до зголемување на телесната тежина “, објасни таа.

Подуеност поради прекумерна конзумација на чипс се јавуваат како резултат на прекумерно внесување на натриум. Препорачаната количина на натриум е 2.300 милиграми на ден, но повеќето Американци внесуваат околу 3.200 милиграми на ден. Просечната вреќа чипс содржи околу 660 милиграми натриум, што сочинува дури 29 проценти од препорачаниот дневен внес на натриум.

Долгорочни последици:
Повеќето несакани ефекти предизвикани од чипови се долгорочни. Еден од најлошите несакани ефекти поврзани со прекумерна конзумација на чипс е високиот крвен притисок.

Други долгорочни несакани ефекти може да вклучуваат зголемување на телесната тежина, отежнато спиење, сува кожа, болести на бубрезите, главоболки и воспаленија, пренесува eatthis.

„Чипсот од компир не е здрава храна. Има малку хранлива вредност, има висока содржина на натриум и често содржи про-воспалителни состојки како што се високо обработени растителни масла, што може да доведе до развој на здравствена дисфункција и болести “, објаснува нутриционистката Шери Фетел .

Наместо чипс од компир, можете да консумирате некои поздрави варијанти како што се печен чипс од зеленчук или чипс од јаболко. Овие закуски содржат помалку сол, калории и маснотии отколку пржените чипови.

Претходна објаваДали прстите ви се трнат и чувствувате безпомошност? Овие се најчестите причини за овие појави…
Следна објаваГрад познат по својата необична архитектура и живописните улици!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име