Дома Здравје Оваа храна се нарекува крал меѓу рибите, а е одличен сојузник во...

Оваа храна се нарекува крал меѓу рибите, а е одличен сојузник во слабеењето

675
0

Оваа храна се нарекува крал меѓу рибите, а е одличен сојузник во слабеењето

ЛОСОСОТ може да помогне при слабеење и е одличен додаток на секоја здрава исхрана. Со изобилство на омега-3 масни киселини и корисни протеини, лососот не само што промовира ситост, туку и ја намалува желбата за храна, а со тоа помага да се спречи прејадување. Порталот Eat This, Not That издвои пет начини на кои лососот може да ни помогне да ослабеме.

 1. Нискокалорична е
  Во споредба со другите масни риби, лососот се издвојува по своето богатство со хранливи материи и ниската калорична содржина. Покрај тоа, способноста на лососот да апсорбира зачини и вкусови го прави одличен додаток во исхраната. Воведувањето на лососот во исхраната обезбедува оброк збогатен со хранливи материи.

„Дивиот лосос е релативно нискокалоричен, па може да се вклопи во диета насочена кон слабеење“, вели диететичарот Дестини Муди. „Сепак, внимавајте дека некои видови лосос се повисоко во масти, а со тоа и повеќе калории. На пример, атлантскиот лосос има околу 30 помалку калории од кралскиот лосос, затоа не заборавајте да ги проверите етикетите на храната што ја купувате“.

 1. Содржи висок процент на протеини
  „Од трите макронутриенти – протеини, јаглени хидрати и масти – протеинот е најзаситен“, објаснува Муди.

„Овој макронутриент го промовира најдлабокото чувство на ситост. Подолгото останување сити може да доведе до подобар успех во слабеењето бидејќи може да не спречи да се прејадуваме или да се чувствуваме како да гладуваме додека го ограничуваме внесот на калории“.

Лососот е одличен извор на протеини – има околу 20 грама на порција од 100 грама. Протеинот во лососот ни помага да го задржиме внесот на калории под контрола, како и да ја намалиме желбата за грицкање.

 1. Го подобрува метаболизмот
  Благодарение на богатството на омега-3 масни киселини, лососот може да го стимулира метаболизмот. Според мета-анализата од 2021 година, овие масни киселини ја подобруваат способноста за согорување калории, што го прави лососот идеален додаток во исхраната за оние кои сакаат да го забрзаат метаболизмот и да ја зголемат потрошувачката на калории, вели диететичарот.

„Познато е дека лососот е добар извор на омега-3 масни киселини, есенцијална хранлива материја која телото не може сам да ја произведе, па затоа мораме да ја добиваме од храната. Науката сугерира дека оваа хранлива состојка може да помогне и во зајакнувањето на метаболизмот. Рибиното масло значително го забрзува вашиот метаболизам кај здрави возрасни лица кои земале по три грама секој ден во текот на 12 недели, според една неодамнешна студија“, вели Муди.

 1. Му помага на телото да согорува масти
  Освен што обезбедува посно протеини, лососот значително му помага на телото во процесот на согорување на мастите. Омега-3 масните киселини во лососот се поврзани со подобрен метаболизам на мастите и го поттикнуваат телото да ги користи складираните масти како извор на енергија.

“Здравите масти кои се наоѓаат во лососот можат да помогнат во согорувањето на телесните масти, па дури и да помогнат во изградбата на мускулите. Ова е причината зошто се повеќе спортисти земаат додатоци од рибино масло, бидејќи зголемувањето на мускулната маса може да помогне во одржувањето на телесните масти ниски и слаби. забрзување на метаболизмот.” забележува Муди.

 1. Содржи витамин Б12
  Витаминот Б12 е клучна хранлива материја која треба да ја внесеме преку исхраната. Американскиот национален институт за здравје истакнува дека витаминот Б12 игра важна улога во енергетскиот метаболизам и разградувањето на мастите и придонесува за поефикасна употреба на калориите.

“Лососот е неверојатно богат со витамин Б12, кој игра клучна улога во тоа како телото ги метаболизира мастите. Лососот задоволува 127% од вашите дневни потреби за витамин Б12, а студиите покажаа дека недостатокот на витамин Б12 е поврзан со дебелината и зголемувањето на телесните масти. “, заклучи таа.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име