Дома Живот Оваа положба за спиење решава здравствени проблеми!

Оваа положба за спиење решава здравствени проблеми!

557
0

Највообичаените пози во кои спијат повеќето луѓе се на страна, во фетална положба и на стомакот, бидејќи се сметаат за најудобни. Со оглед на тоа колку време поминуваме спиејќи во текот на животот, неправилната положба за време на спиењето може негативно да влијае на нашето здравје.

Експертите истакнуваат дека спиењето на грб е всушност најздравата положба за спиење. Спиењето на грб е едноставно решение за голем број заболувања, од несоница до здравствени проблеми.

Спиењето на грб има голем број здравствени придобивки, а подолу ви откриваме некои од нив!

Помага при болки во грбот и вратот

Студија од 2017 година покажа дека спиењето на грб е најдобриот начин да се спречи болката. За време на спиењето на грб, ‘рбетот е во положба во која е кога стоите исправено, поради што има помал притисок врз’ рбетот.

Спиењето на стомак со свртена глава на едната страна е исто како да ја држите главата свртена во една насока со стоење или седење, што предизвикува болка.

Го подобрува дишењето

Лежењето на страна или на стомакот создава притисок врз дијафрагмата, што предизвикува плитко дишење. Неколку студии потврдија дека дишењето од дијафрагмата, односно правилното дишење, го намалува стресот, го подобрува расположението и го подобрува вниманието.

Дишењето од дијафрагмата резултира со производство на мелатонин, хормон кој промовира релаксација, промовира сон и ја зголемува активноста на парасимпатичкиот нервен систем.

Ги решава проблемите со кожата

Перниците апсорбираат себум од кожата и косата, како и остатоците од производот што го нанесовте на лицето пред спиење. Така, со лежење на страна или на стомак, кога едната страна на лицето е свртена кон перницата, себумот и остатоците од козметичките производи се пренесуваат на лицето.

Ова може да доведе до проблеми со кожата како што се црни точки, мозолчиња, црвенило и иритација на лицето. Со спиење на грб, лицето не е во контакт со навлаката за перница.

Кога лицето се става директно на перницата, триењето се случува и во текот на ноќта што може да предизвика брчки и линии. Спиењето на грб го спречува предвремениот развој и продлабочување на брчките.

Го ублажува застојот на синусите

За време на спиењето на грб, главата е во повисока положба отколку кога спиете на страна или на стомак. Оваа позиција на главата го олеснува и ја спречува назалната конгестија.

Кога главата е спуштена, слузта се акумулира во синусите, додека кревањето на главата ја суши слузта и ја одржува проодноста на дишните патишта. Една студија од 2016 година покажа дека спиењето на грб, исто така, помага при рефлукс на киселина во стомакот.

Помага да се спречат главоболки

Слично како и болката во вратот и ‘рбетот, спиењето на грб го намалува притисокот што предизвикува главоболки. Цервикогените главоболки започнуваат во вратот и честопати се мешаат со мигрена поради слични симптоми. Симптомите на таквите главоболки се:

  • пулсирачка болка на едната страна од главата или лицето,
  • вкочанетост на вратот,
  • болка во близина на очите,
  • чувствителност на светлина и бучава,
  • заматен вид,

Како да започнете да спиете на грб?

Ако сте спиеле на страна или на стомак поголем дел од животот, тогаш спиењето на грб веројатно ве прави непријатно. Сепак, постојат трикови кои можат да ви помогнат да се навикнете да спиете во оваа положба.

Обидете се да ставите перница под колената и валани крпи под долниот дел на грбот. Ова ќе ви помогне да го поддржите вашето тело и да го поставите ‘рбетот во природна положба.

Ќе ви биде потешко на почетокот додека се навикнувате, но по некое време повеќе нема да сакате да спиете во некоја друга положба.

Претходна објаваПробајте ги овие трикови за контрола на апетитот!
Следна објава15 интересни факти за јазиците што ќе ве изненадат

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име