Дома Живот Оваа навика за пиење кафе го продолжува животот за 30 отсто

Оваа навика за пиење кафе го продолжува животот за 30 отсто

813
0

Оваа навика за пиење кафе го продолжува животот за 30 отсто, како што покажува новото истражување

Кафето е еден од омилените пијалоци на многу луѓе, а особено е тешко да се замисли утро без да ја испиете омилената доза кафе. Сепак, како што пишува eatwell , секое кафе не е исто. Многу зависи од тоа каков вид на кафе се користи, сè до засладувачите што ги додавате во него и вкусот што на крајот го има.

Една нова студија покажа дека изборот на незасладено кафе или ако навистина треба да додадете малку сладост, шолја кафе што содржи малку шеќер всушност може да ви помогне да живеете подолго.

Во една студија објавена во списанието Annals of Internal Medicine, истражувачите од Медицинскиот универзитет во Гуангжу во Кина ги разгледале податоците од повеќе од 171.000 учесници кои одговориле на прашалник за здравствено однесување.

Имајќи предвид дека незасладеното кафе и кафето засладено со шеќер влијаат на телото, истражувањата покажале дека по седум години тестирање, оние кои пиеле незасладено кафе имале 16-20 отсто помали шанси да умрат во споредба со оние кои воопшто не пиеле кафе. Тие бројки се зголемија на 29-31 отсто кога станува збор за учесниците кои редовно додаваат околу една лажица шеќер во своето кафе.

„Црното кафе е најздраво бидејќи ги содржи сите здрави полифеноли и антиоксиданси на кафето без никакви воспалителни соединенија што може да се најдат во премногу шеќер или кремасти адитиви“, вели диететичарот Дејна Елис Ханес.

Кафе со шеќер

Меѓутоа, ако навистина не можете да живеете без шеќер, добрата вест е дека тој во основа го има истиот ефект бидејќи една кафена лажичка шеќер е многу малку кога ќе ја земете предвид целата шема на добро балансирана исхрана. Мала количина шеќер нема да доведе до промени во нивото на гликоза во крвта или други големи здравствени последици што може да ги имаат високо засладените пијалоци.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име