Дома Здравје Оваа евтина намирница е главна во исхраната на најдолговечните луѓе во светот

Оваа евтина намирница е главна во исхраната на најдолговечните луѓе во светот

613
0

Оваа евтина намирница е главна во исхраната на најдолговечните луѓе во светот

Студијата, финансирана од Светската здравствена организација, покажа дека само 20 грама грав дневно го намалуваат ризикот од смрт кај сите возрасни групи за околу осум проценти.

Гравот е врвна суперхрана. Во просек, се состои од 21 отсто протеини, 77 отсто сложени јаглехидрати (оние кои обезбедуваат бавна и стабилна енергија, наместо шилестата што ја добивате од рафинираните јаглехидрати како белото брашно) и само неколку отсто масти. Исто така е одличен извор на влакна. Релативно е евтин и разноврсен, има различна текстура и содржи повеќе хранливи материи по грам од која било друга хран.


Исхраната на луѓето во Сините зони често се поврзува со консумирање на растителна храна богата со хранливи материи, а гравот зазема важно место во оваа диета. Сините зони се региони ширум светот каде луѓето живеат подолг и поздрав живот, а нивната исхрана се карактеризира со изобилство на целосна храна, ограничена преработена храна и силен акцент на состојките од растително потекло.

Придобивките од гравот
Гравот е одличен извор на растителни протеини, што ги прави незаменлив дел од диетата во Сината зона. Протеините се од витално значење за одржување на мускулната маса, за поправка на ткивото и за поддршка на целокупните телесни функции. За разлика од животинските протеини, гравот има голем број на предности, како што се ниската содржина на заситени масти и холестерол, што придонесува за здравјето на срцето и го намалува ризикот од хронични заболувања.

Влакната се уште еден клучен елемент што го прави гравот камен-темелник на диетата во Сината зона. Храната богата со растителни влакна е поврзана со бројни здравствени придобивки, вклучително и подобрено варење, контрола на тежината и намалено ниво на холестерол.


Гравот е богат со растворливи и нерастворливи влакна, кои помагаат во одржување на здрава цревна флора и поттикнуваат редовно празнење на дебелото црево. Оваа содржина на влакна, исто така, помага во регулирање на нивото на шеќер во крвта, намалувајќи го ризикот од дијабетес тип 2.

Една од главните карактеристики на гравот е нивниот низок гликемиски индекс (ГИ), што значи дека тие имаат помал ефект врз нивото на шеќер во крвта. Ова е особено вредно за спречување на скокови и падови на шеќерот во крвта, што го прави гравот идеален избор за луѓето кои се грижат за дијабетес или оние кои сакаат да одржуваат стабилно ниво на енергија во текот на денот.

Вкусна и хранлива поддршка за општо здравје и виталност
Во контекст на диетата Сина зона, каде што фокусот е на целосна, минимално обработена храна, гравот се издвојува како совршен пример за храна што ја отелотворува оваа филозофија. Нивната природна состојба обезбедува задржување на максимално количество хранливи материи и соединенија кои го поттикнуваат здравјето.

Јадењето разновидни грав во комбинација со друга растителна храна, како што се зеленчук, овошје, цели зрна, јаткасти плодови и семки, како што е вообичаено во диетите во Сината зона, обезбедува добро заоблен нутритивен профил кој придонесува за долговечност и благосостојба.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име