Дома Здравје Нутриционист тврди: Ова се два соса кои ги затнуваат артериите и се...

Нутриционист тврди: Ова се два соса кои ги затнуваат артериите и се лоши за здравјето на срцето

510
0

Нутриционист тврди: Ова се два соса кои ги затнуваат артериите и се лоши за здравјето на срцето

Летото е веќе тука, а многумина од нас веќе почнаа да прават скара во дворот со пријателите и семејството. Овие собири често содржат различни вкусни јадења, сите прелиени со различни сосови за подобрување на вкусот. Сепак, среде возбудата од гозбата на отворено, клучно е да се запамети дека не сите сосови се создадени еднакви кога станува збор за нашето здравје.

Иако изгледаат безопасни, некои сосови може да бидат изненадувачки калорични, нездрави масти, шеќер и натриум. Нормално е да уживате во храната, но важно е да внимаваме на изборот на храна за да се осигураме дека го поддржуваме нашето целокупно здравје и благосостојба. Така, диететичарот Лиза Ричардс и лекарот д-р Ерик Наткин открија две потенцијално штетни опции.

  1. Мајонез

Ричардс предупредува на традиционалниот мајонез на база на јајца, наведувајќи дека содржината на заситени масти и емулгаторите што се користат во здравите верзии може да бидат штетни за многу органи, особено за црниот дроб. Бидејќи црниот дроб работи на филтрирање на вишокот маснотии и токсини од мајонезот, може да се преоптовари.

Иако мајонезот направен од здрави масла како маслиновото масло можеби е подобра опција, сепак најдобро е да се консумира умерено.

  1. Кечап

„Иако може да изгледа безопасно, често е натоварено со шеќер, обично во форма на сируп од пченка со висока фруктоза“, вели д-р Наткин за SheFinds. Прекумерното и редовно консумирање може да придонесе за отпорност на инсулин и зголемување на телесната тежина. Овие ефекти на крајот може да имаат негативно влијание врз здравјето на срцето.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име