Дома Здравје Нутриционисти: Доколку сакате да спречите дебелеење, избегнувајте ги овие популарни намирници

Нутриционисти: Доколку сакате да спречите дебелеење, избегнувајте ги овие популарни намирници

3175
0

Нутриционисти: Доколку сакате да спречите дебелеење, избегнувајте ги овие популарни намирници

ВИСОКО преработената храна е основна храна во многу домаќинства поради нивната погодност и долг рок на траење. Сепак, оваа храна често е полна со конзерванси и вештачки адитиви кои можат да придонесат за зголемување на телесната тежина, особено во пределот на стомакот. Високите нивоа на рафинирани шеќери, нездрави масти и натриум во овие производи го нарушуваат метаболизмот и промовираат акумулација на висцерални масти.

Нутриционистите Лиза Ричардс, Крутика Нанавати и Триста Бест издвоија три такви високо обработени намирници кои треба да ги избегнуваме доколку сакаме да го спречиме салото на стомакот.

  1. Чипс од компири

Оваа популарна закуска е високо обработена и полна со нездрави состојки кои можат да придонесат за маснотии на стомакот. Овие закуски обично се пржат во масла со висока содржина на нездрави масти, што може да придонесе за зголемување на телесната тежина и зголемување на висцералните маснотии околу средината.

„Високите нивоа на додадена сол и нездравите масти додаваат вкус, но даваат мала хранлива вредност. Јадењето такви преработени грицки, богати со транс масти и недостаток на есенцијални хранливи материи, може да придонесе за зголемување на телесната тежина и негативно да влијае на метаболизмот“, вели Ричардс за SheFinds.

  1. Бел леб

Белиот леб често содржи конзерванси и адитиви кои го продолжуваат рокот на траење и текстурата, што може да има негативни ефекти врз метаболизмот и целокупното здравје. Недостатокот на влакна и есенцијални хранливи материи го прави белиот леб помалку задоволувачка и помалку хранлива опција, што дополнително придонесува за прејадување и зголемување на телесната тежина.

Бест истакнува: „Повеќето лебови се направени од преработени и воспалителни состојки, како рафинирани јаглехидрати и глутен. Кога јадете таква воспалителна храна, телото може да доживее реакции како замор, проблеми со расположението и проблеми со концентрацијата“.

  1. Колбаси

Колбасите, популарна форма на преработено месо, се поврзани со зголемување на телесната тежина и зголемен ризик од срцеви заболувања поради нивниот состав и методи на преработка. Тие обично се богати со заситени масти и калории и можат да придонесат за покачено ниво на холестерол и зголемување на телесната тежина ако се консумираат редовно.

„Колбасите често содржат различни адитиви, како што се нитрити, нитрати, полнила и ароми. Тие обично се богати со заситени масти и натриум, што придонесува за зголемување на телесната тежина и зголемен ризик од срцеви заболувања“, заклучува Нанавати.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име