Дома Здравје НОСОТ ВИ Е ЗАТНАТ СЕКОЕ УТРО, а немате настинка или алергии: Што...

НОСОТ ВИ Е ЗАТНАТ СЕКОЕ УТРО, а немате настинка или алергии: Што може да биде причината

784
0

НОСОТ ВИ Е ЗАТНАТ СЕКОЕ УТРО, а немате настинка или алергии: Што може да биде причината

Ако често се будите со затнат нос, а знаете дека не сте алергични и не сте настинати, тоа може да е состојба во која желудочната киселина се враќа во хранопроводникот.


„Кон мене е хронично“, е реченицата која најчесто ја изговараат оние кои секојдневно страдаат од затнат нос . Затнатиот нос е непријатна појава која го отежнува дишењето, па затоа многу луѓе се прашуваат зошто тоа се случува кога не страдаат од настинка или алергии. Малкумина знаат дека причината може да биде храната. Ако сте доцнале обилен оброк, зачинети јадења или само малку кисело овошје, тоа може да влијае на вашето дишење.

Виновникот често е состојба во која стомачната киселина се враќа во хранопроводникот. Тоа е гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), односно киселина која додека лежите „патува“ таму каде што не треба – до носот и синусите. Тоа може да предизвика пост-назално капнување, што е кога слузта од носот тече низ грлото. Заедно со затнат нос се јавува и хронична кашлица и чувство на стегање во горните дишни органи.

Горушица е главниот симптом на ГЕРБ. Се опишува како болно чувство на печење во центарот на градниот кош, зад градната коска. Често започнува во горниот дел на стомакот и се шири до вратот или грлото. Покрај споменатите симптоми, со текот на времето може да почувствувате и знаци како болка при голтање, зголемена саливација, губење на тежината, лош здив, сува уста и болка во градите.

За да се ублажи овој проблем, експертите советуваат да не се јаде пред спиење, да се избегнуваат зачините и мрсната храна, но најважно е прво да се консултирате со лекар.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име