Дома Здравје Нозете ви отекуваат и ја задржувате водата во телото

Нозете ви отекуваат и ја задржувате водата во телото

318
0

Нозете ви отекуваат и ја задржувате водата во телото: Овие работи треба да ги правите веднаш, а посебно може да ви помогне едно овошје!

Луѓето кои многу седат или стојат се повеќе склони кон акумулација на течности во нозете и стапалата.

Отекувањето на нозете е најизразено во вечерните часови, по целодневен напор.
Што да направите со отечени стапала и нозе?

Кога ќе забележите дека стапалата или нозете ви отекуваат навечер, тоа може да биде знак за недоволна физичка активност. Прошетка низ соседството или кратко качување по скалите е добро за вашето тело. Се препорачуваат и возење велосипед и пливање бидејќи ги ублажуваат блокадите.


Избегнувајте седење или стоење со часови – и повремено истегнете ги нозете. Ако симптомите се акутни, подигнувањето на нозете ќе помогне течноста да се врати во крвните садови. Избегнувајте да носите тесни панталони или чорапи бидејќи тоа го влошува проблемот.


Најдоброто нешто за луѓето на кои стапалата им отекуваат навечер е да делуваат превентивно во текот на денот. Алтернативните тушеви ја стимулираат циркулацијата на крвта, како и одењето во ледена вода. Обидете се да ги истуширате нозете со млаз вода три пати од малиот палец до задниот дел на коленото и грбот. Поради ова, вените се намалуваат, крвта може полесно да циркулира и е помала веројатноста за појава на едем.


Важно: ако и другите делови од вашето тело се отечени, или отокот е долготраен или болен, се препорачува да посетите лекар.


Третмани за отечени нозе
Постојат работи што можете да ги направите за себе кои ќе го намалат отокот на нозете и задржувањето на водата:
Одете боси што е можно почесто за да ги активирате мускулите и да го намалите задржувањето на водата.
Бањата за нозе со натриум бикарбонат помага и при отечени стапала.


Јадете повеќе храна која содржи калиум. Навечер јадете банана, бидејќи таа е ризница на калиум.
Навечер кренете ги нозете, протресете ги и масирајте со рацете во правец на срцето.


Луѓето со задржување на водата во телото треба да консумираат што е можно помалку кујнска сол (натриум хлорид) бидејќи солта ја врзува и задржува водата во телото. Контрапродуктивно е да пиете помалку вода во текот на денот. Исто така, треба да избегнувате алкохол.


Спротивно на тоа, магнезиумот му помага на телото да го исфрли вишокот вода.
Корисна е и храната која во себе содржи многу вода – а со тоа помага да се исфрли од телото. Тие вклучуваат краставици, лубеници и тикви.
Корисно е да се пие чај од коприва, нане или смрека.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име