Дома Живот Не фрлајте ја кората од банана!

Не фрлајте ја кората од банана!

306
0

Помага при убоди, главоболки, брадавици, како и белење на заби и враќање на косата.

Бананата е таму кога треба да санирате мала повреда, и кога треба да го вратите сјајот на многу предмети, но и кога сакаме да направиме нешто добро за нашиот изглед.

РОЗА

Кората од банана и банана се одлични природни ѓубрива бидејќи се богати со фосфор и калиум. Можете да ги компостирате, да ги закопате цели во земја или да исецкате и да ги измешате со земја. Особено добро им прилегаат на розите.

ИНСЕКТ

Ако ве искаса комарец или друг инсект, истријте го местото на убод со внатрешноста на кора од банана. Благодарение на маснотиите што ги содржи, ќе го олесни воспалението и чешањето. Исто така и контакт предизвикан со отровен бршлен.

ПОВРЕДИ

Триење на внатрешноста на кора од банана со гребење или изгорување ќе ја ублажи болката и ќе го намали отокот. Покрај тоа, ќе спречите инфекција на раната.

ПРОТИВ БРАДАВИЦИ

Внатрешноста на кората од банана е корисна и против брадавици. Секоја вечер ставете парче кора на брадавицата и прицврстете ја со лента. Ако ова го повторувате две недели, брадавицата ќе исчезне благодарение на состојките од кората, вклучително и калиумот.

ТРН ОД КОЖА

Завиткајте ја кората на местото на повредата, а внатрешноста е свртена кон кожата. Ензимите од кората ќе му помогнат на бодливото парче да го најде патот, а исто така ќе го олесни заздравувањето на повредата.

ПРИРОДНО БЕЛ ЗАБ

За природно белење, истријте ги забите одвнатре секоја вечер, а потоа исплакнете со солена вода, ефектот ќе биде уште подобар. Очекувајте резултати за 14 дена.

КОСА

Бананата е одличен регенератор кој помага да се врати сувата, оштетена коса. Скршете излупена банана со средна големина, а потоа додадете една лажица слатка павлака и една лажица мед и добро измешајте. Нанесете на сува коса, ставете капа за туширање и завиткајте со топол пешкир. Оставете еден час. Исплакнете темелно со топла вода, а потоа измијте ја косата како и обично со шампон.

Бананата, односно нејзината кора, исто така може да помогне при главоболка. Кога имате главоболка, истријте го челото со кора.

МАСКА ЗА ЛИЦЕ

Излупете банана, изрендајте ја со лажица и измешајте ја со една лажица јогурт. Нанесете ја смесата на лицето и оставете ја десет минути. Исплакнете прво со млеко, а потоа со вода. Оваа маска е наменета за освежување на нормалната кожа.

Можете да го вратите сјајот на сребрените предмети со внатрешната страна на кората од банана. Добро тријте ги и избришете со мека крпа.

И кожни чевли – истата постапка важи и за кафени кожени чевли. Значи, прво истријте ја кората од банана, а потоа со крпата.

За да го освежите изгледот на домашно растение, истријте ги неговите лисја со внатрешноста на кора од банана. Ќе блеснат со нов сјај.

Претходна објаваКафе кое преку ноќ стана светски хит
Следна објаваТри најдобри замени за квасец

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име