Дома Здравје НЕ СОДРЖАТ НИШТО здраво и хранливо – Нутриционист предупредува за СОСТАВОТ НА...

НЕ СОДРЖАТ НИШТО здраво и хранливо – Нутриционист предупредува за СОСТАВОТ НА НУДЛИТЕ, поради ова ќе ги исфрлите од кујната

11513
0

НЕ СОДРЖАТ НИШТО здраво и хранливо – Нутриционист предупредува за СОСТАВОТ НА НУДЛИТЕ, поради ова ќе ги исфрлите од кујната

Вкусни се, но во исхраната треба да се сведат на минимум!

Тестенини се една од најпопуларните намирници во азиската кујна , пред се благодарение на нивната едноставна подготовка, ниската цена и привлечниот вкус.

Сепак, сè почесто се слуша дека тестенините не се здрави , па дури неодамна еден индонезиски гигант беше принуден да го повлече својот производ со вкус на пилешко од пазарот. Имено, здравствените службеници во нив откриле супстанца која може да предизвикува рак . Нутриционистот и диететичар Анита Алтеров денес открива дали нудлите се навистина толку штетни .

Сите веќе знаеме колку се штетни засилувачите на вкусот и дека со делувањето на рецепторите во мозокот предизвикуваат зависност од храна , но високиот процент на јаглехидрати во тестенините е особено проблематичен и затоа може да предизвика здравствени проблеми и зголемување на телесната тежина.

Затоа Анита предлага подготовка на домашни тестенини во комбинација со докажани состојки како многу подобро и поздраво решение.

тестенина

Фото: YouTube printscreen/Bento Club

  • Попрво би препорачал некој друг вид на тестенини, кои може многу брзо да се подготват со прилог од месо и зеленчук, бидејќи така знаете што сте јаделе. Постојат здрави замени за сите оброци, кои брзо се подготвуваат. Со приготвување на оброк дома секогаш знаете дека сте изеле висококвалитетен и нутритивно богат оброк, заклучува нутриционистот.

Инстант тестенините не се најлошата можна работа на светот за вас. Но, ако ги јадете секоја вечер, веројатно ќе се здебелите , ќе се чувствувате слабо и летаргично следното утро, а можеби дури и ќе имате проблеми со вашето расположение и концентрација . Бидејќи постои можност тие да предизвикаат сериозни здравствени состојби како што е дијабетесот, подобро е секогаш да се одлучите за поздрава алтернатива.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име