Дома Здравје Не е цимет, МЕД ИЛИ ШЕЌЕР – Додајте го овој зачин во...

Не е цимет, МЕД ИЛИ ШЕЌЕР – Додајте го овој зачин во млекото, брзо ја спречува и најупорната кашлица, добар за деца и возрасни

827
0

Не е цимет, МЕД ИЛИ ШЕЌЕР – Додајте го овој зачин во млекото, брзо ја спречува и најупорната кашлица, добар за деца и возрасни

Содржи многу фосфорна киселина, витамини Ц, Б1 и танини.
Кашлицата е спазматично стегање на мускулите, што го ослободува телото од слузта акумулирана во бронхиите и која може да биде заразна. Затоа, кашлицата е помошник што треба да се поддржи. Решението за овој проблем е во лекувањето со жалфија.

Зошто жалфијата помага во олеснување на кашлицата?

Високата ефикасност на растението се објаснува со содржината на вредни есенцијални масла во неговите лисја, кои имаат антибактериско и антиинфламаторно дејство. Тие исто така содржат многу фосфорна киселина, витамини Ц, Б1 и танини. Народната медицина препорачува земање жалфија во млеко при сува кашлица.

Се верува дека таквиот пијалок ја омекнува сувата, напорна кашлица, ја раствора флегмата, стимулирајќи го исфрлањето на флегмата и го олеснува искашлувањето. Има антисептично антиинфламаторно дејство, придонесува за побрзо закрепнување.


Штом млекото зоврие, веднаш тргнете го од шпоретот.Додадете ливчиња жалфија. Во оваа течност додадете 1 лажичка путер, измешајте и оставете да отстои околу 15 минути.

После тоа, процедете и додадете 1 лажичка мед и 1/3 лажичка куркума (за деца – 1/4 лажичка) и измешајте.


Оваа течност треба да се пие цела, половина час пред спиење. Мирна ноќ без напорно кашлање е загарантирана. Можете да го подготвувате неколку дена, додека не почувствувате олеснување и лесно искашлување на слуз од бронхиите.

Рецептот може да го користат и деца и возрасни.

Но, и покрај фактот што овој рецепт е многу ефикасен за проблеми со кашлицата, самите лекари долго време сугерираат дека жалфија има одличен експекторанс ефект, треба да се следат одредени медицински препораки.

На пример, овој пијалок може да ја запре лактацијата, па затоа не се препорачува за доилки. Исто така, внимавајте на луѓето кои се склони кон бубрежни заболувања и хипотензија

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име