Дома Здравје Не ги игнорирајте: Ова се четири знаци дека јадете премногу сол

Не ги игнорирајте: Ова се четири знаци дека јадете премногу сол

581
0

Не ги игнорирајте: Ова се четири знаци дека јадете премногу сол

Солта често добива лош рап, но натриумот е апсолутно неопходен минерал во телото, клучен за одржување на рамнотежата на течностите, пренесување на нервните импулси и поддршка на правилни мускулни контракции. Сепак, иако на телото му треба доволно од овој минерал за да ги извршува овие функции, консумирањето премногу натриум може да му наштети на вашето здравје.

Експертите наведоа четири начини за жива сила на кои вашето тело може да ви каже дека консумирате премногу сол.

 1. Секогаш сте жедни
  Не е баш новост дека консумирањето солена храна предизвикува чувство на жед, но многу луѓе се прашуваат зошто токму тоа се случува.

Кога концентрацијата во крвта почнува да расте поради зголемување на супстанции како натриум во телото, мозокот и бубрезите почнуваат да работат за да ја вратат рамнотежата.

На пример, антидиуретичен хормон може да се активира за да му помогне на телото да ја задржи течноста за да помогне да се разреди наглото зголемување на нивото на натриум.

 1. Се чувствувате надуено
  Иако може да изгледа контраинтуитивно да пиете повеќе вода кога се чувствувате надуени, тоа всушност може да ги промени ефектите од консумирање премногу сол.

Пиењето доволно течности може да исфрли сè од системот, вклучително и вишокот натриум.

За борба против чувството на надуеност, експертите советуваат да пиете многу вода, да прошетате после оброк или да пиете чај со лимон.

 1. Вашата храна има благ вкус
  Солењето храна не е главниот виновник за високиот внес на натриум. Најголем дел од нашата потрошувачка на натриум доаѓа од преработени и пакувани производи како што се супа од кесичка, замрзнати оброци, грицки и сувомеснати производи.

Изложеноста на пржена, сос или премногу солена храна може да ги навикне вашите пупки за вкус на одредено ниво на сол.

 1. Имате висок крвен притисок
  Прекумерниот внес на натриум промовира задржување на течности, што е главен фактор за висок крвен притисок.

Вишокот течност може да изврши притисок врз крвните садови. Со текот на времето, овој притисок може да го попречи нормалниот проток на крв и кислород до органите, што го отежнува обновувањето на балансот на течности и електролити.

Долготрајната неконтролирана хипертензија го зголемува ризикот од мозочен удар, срцев удар, срцева слабост и хронична бубрежна болест.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име