Дома Здравје Нервозни црева. Неколку едноставни промени на навиките може да го намалат ризикот...

Нервозни црева. Неколку едноставни промени на навиките може да го намалат ризикот од развој на овој проблем

682
0

Нервозни црева. Неколку едноставни промени на навиките може да го намалат ризикот од развој на овој проблем.

Едноставните промени во секојдневниот живот би можеле да го намалат ризикот од синдром на нервозно дебело црево (IBS), познат и како нервозно дебело црево, открива новото долгорочно истражување.

Научниците од Хонг Конг веруваат дека пронашле пет здрави навики кои можат да ја спречат појавата на овој синдром.

Што е синдром на нервозно дебело црево (нервозно црево)?
Раздразливото црево е состојба која влијае на дигестивниот систем и предизвикува грчеви во стомакот, надуеност, дијареа и запек. Овие симптоми може да траат со денови, да доаѓаат и да си одат со текот на времето, но во некои случаи може да се почувствуваат и со месеци.
Точната причина за овој здравствен проблем е непозната и обично е доживотна состојба која има големо влијание врз секојдневните рутини и квалитетот на животот.

Тоа е поврзано со проблеми како што се пребрзо или пребавно минување на храната низ цревата, стрес и наследни болести.
Иако не постои лек за синдромот на нервозно дебело црево, лекарите препорачуваат промени во исхраната и лекови кои можат да помогнат да се контролираат симптомите.

Доктор: Сите треба да ги јадете овие три вида зеленчук, без разлика дали ги сакате или не

Што вели новата студија?
Новата студија, објавена во списанието „Гут“, од научници од Универзитетот во Хонг Конг, истражува како промените во навиките можат да придонесат за позитивен развој во борбата против синдромот на нервозно дебело црево.
Од неколку фактори, најголем ефект изгледаат вежбањето, спиењето најмалку седум часа на ден и непушењето.

Пет едноставни и здрави промени за подобро варење:
не пуши,
наспиј се,
вежбајте редовно,
придржувајте се до здрава исхрана што е можно повеќе,
консумирајте што е можно помалку алкохол.
По земање предвид на факторите кои би можеле да влијаат на резултатите, како што се наследни болести, луѓето кои биле најздрави имале најмал ризик од IBS.
Една здрава навика била поврзана со 21 отсто помал ризик од IBS, две биле поврзани со 36 отсто помал ризик, а три до пет биле поврзани со 42 отсто помал ризик од развој на IBS.

Кога се гледаат навиките одделно, непушењето цигари е поврзано со 14 отсто помал ризик, добриот сон довел до 27 отсто помал ризик, а високото ниво на физичка активност довело до 17 отсто помал ризик од развој на ИБС.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име