Дома Здравје Некои намирници предизвикуваат запек без воопшто да го сфатиме тоа

Некои намирници предизвикуваат запек без воопшто да го сфатиме тоа

682
0

Некои намирници предизвикуваат запек без воопшто да го сфатиме тоа

Запек се јавува кога имаме потешкотии со движењето на дебелото црево. Според Eat This, запек лице може да има помалку од три движења на дебелото црево неделно, а во повеќето случаи, запекот е придружен со други симптоми како што се надуеност, абдоминална болка или непријатност. Лекарите објаснуваат дека запек е хронична состојба која бара лекарска помош или само привремен проблем предизвикан од одредени фактори како конзумирање храна која предизвикува запек.

Постојат намирници чие консумирање може да доведе до проблеми со дебелото црево, а за многу од нив луѓето не се ни свесни дека на овој начин му штетат на телото. Диететичарите затоа посочија која храна може да доведе до запек, а со тоа да предизвика некои други, посериозни проблеми.

Ако страдате од опстипација (запек), посегнете по овие 8 намирници

Црвено месо
Црвеното месо често е богато со масти, не содржи влакна и може да биде зачинето со сол. Според диететичарите, консумирањето црвено месо често се поврзува со запек. Работата е во тоа што храната од животинско потекло, како црвеното месо, нема влакна, што нормално придонесува за подобро варење.

Млеко и млечни производи
Млекото и млечните производи можат да придонесат за запек, особено кај луѓе со нетолеранција на млечни производи. Иако податоците за возрасните се ограничени, сè повеќе докази укажуваат на врска помеѓу нетолеранцијата на лактоза и запек кај децата. Поточно, констипацијата погодува приближно 30 отсто од луѓето кои имаат нетолеранција на лактоза, објаснуваат диететичарите.

Пржена храна
Јадењето големи количини на пржена и брза храна може да придонесе за запек кај луѓето бидејќи содржи мали количини на влакна и големи количини на масти и сол. Замената на оброците и грицките густи со хранливи материи со овие помалку хранливи опции може да резултира со намалување на вкупниот внес на влакна, а со тоа и до појава на дигестивни нарушувања, вклучително и запек, велат диететичарите.

Алкохол
Алкохолот е еден од пијалоците кои можат да предизвикаат запек, особено ако го пиеме во преголеми количини. Работата е во тоа што секој алкохолен пијалок го дехидрира телото на одреден начин, а на нашите црева им е потребна вода за полесно да работат.

Бел леб
Без многу влакна, белиот леб и слични производи направени од рафинирано брашно може значително да придонесат за запек. Овие производи можат да дехидрираат и поради додадената содржина на натриум и шеќер, велат диететичарите.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име