Дома Здравје Неговото време дојде! Овој благ чај помага при оштетен црн дроб и...

Неговото време дојде! Овој благ чај помага при оштетен црн дроб и жолчка, ја прочистува крвта, решава стомачни проблеми

5617
0

Неговото време дојде! Овој благ чај помага при оштетен црн дроб и жолчка, ја прочистува крвта, решава стомачни проблеми

Штета е да не се користи

Се вели:Доктор во куќата

Благодарение на бројните активни состојки, невенот ( (лат. Calendula officinalis) делува против бактериите, особено оние на кожата. Го спречува и развојот на габите. Ова растение ја поттикнува циркулацијата на крвта и развојот на нови клетки, па затоа се користи за Надворешно се користи за лузни, воспаление на вените, хемороиди и кожни болести. Надворешно се користи и за акни, брадавици, чиреви, егзема и смрзнатини.

Чајот од невен е корисен за стомачни проблеми, чиреви на желудникот и цревата бидејќи неговото дејство е поволно за слузокожата. Го зајакнува и имунитетот, одличен е за време на сезоната на настинки, вируси и грип, може да помогне при кашлица и појава на херпес, кога добро делува маслото од невен.

Во сончево време

Цветните глави се користат за медицински цели. Ги береме кога цветовите се целосно расцутени, на суво и сончево време. Брзо се сушат на воздух, никогаш на вештачка температура. Исушените глави ги користиме или цели или од нив ги одвојуваме само јазичните, обиколни цветови, кои изгледаат како ливчиња, ако целата глава се гледа како цвет. Се користат и листови, по можност свежи.

Низа болести

Со невен лекуваме низа болести – гнојни рани и изгореници, брадавици, пченки, разни кожни заболувања, отоци, мускулни истегнувања, згрутчување на крвта, слабост на црниот дроб и слезината, проблеми со жолчката; промовира формирање и излачување на жолчката, лекува цревни и стомачни заболувања, ја прочистува крвта, ја регулира менструацијата и добро делува кај канцерогени заболувања.

Направете чај

Подготовка:

Околу 2 лажички суви цветови од невен прелијте ги со 1/4 литар врела вода, оставете 10 минути и процедете.

Во случај на жолчни тегоби, овој чај се зема 2-3 шолји дневно.

За нередовна и болна менструација земајте по една шолја дневно, една недела пред менструацијата. Истиот чај се користи и за лапа.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име