Дома Здравје „Неговото височество кисела зелка“: Еве што ќе се случи со вашето тело...

„Неговото височество кисела зелка“: Еве што ќе се случи со вашето тело ако јадете само три лажици дневно

604
0

Киселата зелка е природно кисела зелка која се добива со ферментација со помош на неколку видови бактерии, најчесто Leuconostoc, Lactobacillus, Streptococcus и Pediococcus. Има долг рок на траење и карактеристичен кисел вкус и силна арома кои потекнуваат од млечна киселина создадена со бактериска ферментација на шеќер од зелка.

Неговите лековити својства надминуваат многу познати растенија. На пример, 100 g сирова кисела зелка содржи дури 20 mg витамин Ц. По нив следат витамин А, фолна киселина, магнезиум, железо, фосфор, калциум, калиум, натриум и протеини.

Тој е одличен извор на витамин Б12, поради што се препорачува за вегетаријанци и вегани. Црвената зелка е до седум пати повеќе лековита од белата, а нејзината боја укажува дека содржи и лековити антоцијани.

Она што ја прави киселата зелка различна од сировата зелка се пробиотските бактерии. Кисела зелка е оригинална ферментирана храна природно богата со пробиотски култури. Затоа е многу важен во лекувањето на болести предизвикани од нерамнотежа на цревната флора, особено по антибиотска терапија или хемотерапија. Поволно делува на желудникот и цревата, нивната микрофлора и перисталтика, што го подобрува варењето.

Исто така, помага при варењето на масните оброци и го забрзува метаболизмот, што го забрзува излачувањето на штетните материи од телото. Го чисти и регенерира црниот дроб. Ја чисти крвта, го забавува стареењето и ја зајакнува отпорноста на организмот.

За да го подигнете вашето расположение и да го подобрите вашето здравје, јадете по две до три лажици рендана кисела зелка секој ден. Ќе бидете посилни и поотпорни на болести. Затоа киселата зелка особено се препорачува за постари лица, лица со ослабен имунитет и деца.

Претходна објаваНароден рецепт за ублажување на болки во грлото: Се што ви треба е една лесно достапна и евтина состојка
Следна објаваОслободете се од темните кругови под очите со овие 4 намирници!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име