Дома Живот Нега на кактус во студените денови: Вака ќе знаете дали треба да...

Нега на кактус во студените денови: Вака ќе знаете дали треба да го полевате

505
0

Кактусите се растенија со слабо одржување, но им треба мониторинг за правилен раст.

Пред сè, важно е да го внесете кактусот внатре ако бил надвор за да ги избегнете суровите зимски услови. Поставете ги растенијата стратешки, каде што ќе добијат најмногу светлина. Светлината треба да биде доволна за да го одржи вашиот кактус добро во текот на неколкуте студени месеци.

Наводнување на кактус во зима

Кактусите се доста чувствителни на прекумерно наводнување и треба да им ја дадете вистинската количина. Не сакате вашите корени полека да гнијат и кактусот на крајот да умре. Некои вообичаени знаци дека кактусот умира се црни или обезбојани дамки на кожата на кактусот, потонати дамки…Бидејќи повеќето видови нема да цветаат во зима, тоа значи дека стапката на раст ќе биде прилично мала. Затоа, им треба само минимална вода за да преживеат. Исто така, избегнувајте да ги храните. Не користете ѓубриво во овој момент бидејќи може да стане слабо. Чувајте го нивото на водата ниско и само вода кога навистина им е потребно.

Можете да користите дрвено стапче за да ја пробиете почвата до најниската точка пред наводнување за да видите дали почвата е сè уште влажна.

Претходна објаваИспијте една лажичка јаболков оцет пред спиење: Резултатот е неверојатен
Следна објаваБрз и евтин РЕЦЕПТ за посни топчиња од КОКОС

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име