Дома Интересно На 1.300 степени Целзиусови: Ресторан во кој се пече месо на стопена...

На 1.300 степени Целзиусови: Ресторан во кој се пече месо на стопена лава (фото)

392
0

Во неверојатната околина на саудискиот град Ал-Ула, Саудиска Арабија кој е дом на археолошкиот локалитет Хегра, кој е заштитен од УНЕСКО, може да се ужива во необично гастрономско искуство.

Сместен под волшебното ноќно небо, ресторанот на отворено се наоѓа во оддалечена област на градот позната по својата некропола на монументални извајани гробници.

Британската компанија „Bompas & Parr“ нуди искуство за дегустација на храна подготвена на стопена лава. Под името „Сили на природата“, заинтересираните можат да пробаат храна која се обработува на температури до неверојатни 1.300 степени Целзиусови.

Техничарите во заштитни одела истураат лава од растопените карпи од базалт на просторот за печење и поради високата температура некои јадења ќе бидат готови за само неколку секунди. Другата храна се пече, пуши и се пече на скара на отворен оган.


Техничарите на лава создаваат вистински спектакл од стопена карпа на која се готви вечера за гостите, се пече до совршенство за неколку секунди или се пуши на три огна.

Ова импресивно искуство содржи мени со филети од јагленосано говедско месо на стопена лава и специјалитети од печена коза.

Десертите вклучуваат торта од чоколадна лава, која природно содржи срце од мека чоколадна лава во средината.

Оброците се служат со интересни топли напитоци како кафе зачинето со портокал или чај со вкус на ванила.

Во Саудиска Арабија има повеќе од 200 заспани вулкани, кои создаваат некои од најспектакуларните вулкански пејзажи во светот.

Претходна објаваВитамини и суплементи кои не треба да ги пиете заедно
Следна објаваОвие десет навики ви го зголемуваат стресот, ослободете се од нив

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име