Дома Здравје На што укажува слузта во столицата и дали е тоа загрижувачки симптом?

На што укажува слузта во столицата и дали е тоа загрижувачки симптом?

4460
0

На што укажува слузта во столицата и дали е тоа загрижувачки симптом?

Слузта природно се јавува во дигестивниот тракт. Сепак, слузта во столицата која е видлива со голо око не е нормална и може да биде показател за нешто посериозно.

Мукозната столица понекогаш е само симптом на дијареа или запек и ќе исчезне сама по себе. Меѓутоа, ако овој симптом не се појави сам по себе, тогаш често е показател за друга состојба како што се воспалителни процеси во телото или инфекции од друг тип.

Од каде доаѓа слузта во столицата?

Слузта се излачува од клетките на мукозната мембрана на дигестивниот тракт. Се состои од вода, сол и муцин – протеин што го прави леплив. Слузот во дебелото црево врши важна задача: ги штити и навлажнува ѕидовите на органите и помага при движење на столицата.

Зошто се појавува слуз во столицата?

Големи количини на слуз во столицата многу често се појавуваат за време на дијареа. Покрај тоа, слуз во столицата може да се појави со чести и постојани запек. Може да се појави и поради синдром на нервозно дебело црево, како и кога има хемороиди. Во овие случаи, ако само флегма се јавува како изолиран симптом, тогаш нема причина за загриженост. Сепак, неопходно е да се следи дали слузта се зголемува.

Ако по дијареа или запек се врати нормалниот ритам на цревата, количината на слуз ќе се намали додека целосно не исчезне. Но, доколку покрај слуз се појави крв во столицата или пациентот забележи други симптоми, тогаш неопходна е консултација со лекар. Придружните загрижувачки симптоми може да бидат:

Крв во столицата
Крвта во столицата никогаш не е добар знак, без разлика дали се јавува сама или со други симптоми. Доколку го забележите, задолжително контактирајте го вашиот лекар.

Абдоминална болка
Ако, заедно со слуз, чувствувате повторливи и силни болки во стомакот, надуеност и повраќање, тоа е исто така знак дека треба да се консултирате со лекар.

Слабеење
Наглото слабеење од необјаснети причини секако е загрижувачки симптом.

Анемија
Симптоми на анемија се бледа кожа, темни кругови под очите и постојан замор.

Чешање и исцедок
Кај жените, чешањето во пределот на гениталиите и вагиналниот исцедок може да бидат предупредувачки знак. Слузта во столицата може да биде поврзана со инфекција на репродуктивните органи.

Кои болести предизвикуваат слуз во столицата?

Постојат неколку состојби кои предизвикуваат лигава столица.

Цревно воспаление
Големи количини на слуз во столицата се јавуваат кај воспалителни болести на цревата, како што е Кронова болест или воспаление на дебелото црево (улцеративен колитис).

Инфекции
Слузот може да укаже на бактериски, вирусни или паразитски цревни инфекции. Прекумерната количина слуз често е придружена со дијареа или запек.

Дигестивни проблеми
Слузот може да биде и знак за дигестивни проблеми или „блокада“. Причината за тоа може да биде брух, развој на рак или присуство на туѓо тело во телото.

Болести на аналната област
Голема количина на слуз во столицата е забележана кај пациенти со заболувања на анусот – гнојни кеси, анални пукнатини (расцеп на обвивката на кожата на аналниот канал) или хемороиди.

Синдром на нервозно дебело црево или алергии на храна

Значи, слузта во столицата сама по себе не е проблематичен симптом. Меѓутоа, доколку е придружена со некој од горенаведените симптоми, задолжително консултирајте се со лекар кој ќе ве упати на вистинската терапија

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име