Дома Здравје На вашата кожа се појавија црвени бенки: Еве зошто се појавуваат и...

На вашата кожа се појавија црвени бенки: Еве зошто се појавуваат и дали се опасни

2657
0

На вашата кожа се појавија црвени бенки: Еве зошто се појавуваат и дали се опасни
Обично не се опасни, но доколку се појават ненадејно и во голем број, треба да се обратите на лекар

Ангиомите се чести кај средовечните луѓе, како и кај оние со исклучително бледа кожа .

Вообичаено е да имате различни „белези“ на вашето тело, од стрии до бенки, но може да забележите и мали црвени бенки кои можат да не исплашат бидејќи не сме сигурни што ги предизвикува и дали се опасни. Тие се нарекуваат ангиоми, т.е. црвени молови.

Крвни садови
Точките со интензивна црвена боја како бенки може да изгледаат малку страшно кога првпат ќе ги забележите на вашата кожа. Тоа се ангиоми (ангиом на цреша) или дамки од Кембел Де Морган, топка од мали крвни садови. Сепак, нема причина за паника бидејќи овие бенигни израстоци генерално не се опасни и не болат, иако не се многу убави.

Ангиомите се чести кај средовечните луѓе, како и кај оние со исклучително бледа кожа. Претежно се меѓу еден и четири милиметри во дијаметар и имаат симетрична форма. Ако забележите асиметричен ангиом или ако црвениот ангиом ја променил бојата, контактирајте со вашиот лекар.

Тие се предизвикани од абнормален раст на малите крвни садови. Обично не се опасни, но доколку се појават ненадејно и во голем број треба да се обратите на лекар бидејќи тоа е знак дека нешто се случува во вашето тело. Експертите ги поврзуваат со проблеми со црниот дроб.

Ангиомите можат да бидат предизвикани од долготрајна лоша и неурамнотежена исхрана, која создава премногу токсини во цревата или црниот дроб. Тие можат да се појават поради хормонални нарушувања кај жените, на пример за време на бременоста. Често се појавуваат со возраста, најчесто по 40-тата година, поради што некои ги нарекуваат сенилни ангиоми. Често е наследна и може да се појави како резултат на прекумерно изложување на сонце.

Исчистете ги цревата и црниот дроб, заштитете се од сонцето
Откако ќе се формираат, ангиомите нема да исчезнат сами од себе, но ако сте склони кон нив, постојат чекори што можете да ги преземете за да спречите формирање на нови.

Експертите велат дека за да се спречи појавата на овие црвени бенки и да се намали нивното влијание, треба да се исчистат цревата и да се зајакне црниот дроб. На пример, алгата спирулина е совршена за апсорпција на токсините во цревата.

Обидете се да пиете најмалку два литра вода дневно. Јадете многу свеж зеленчук и пијте многу природни сокови. Посебно е добро да се јадат моркови, артишок, целер, авокадо и маслиново масло. Пијте најмалку две чаши сок од брусница, ананас или шипка дневно.

Започнете го утрото со чаша сок од лимон. Избегнувајте млечни производи. Заменете ги со растително млеко. Пијте чај или инфузија од глуварче еднаш дневно.

Заедно со урамнотежена исхрана, најдобар начин за спречување на ангиомите е заштитата од сонце. Заедно со совесното сончање, серумот со витамин Ц и кремата за сончање се вашите најдобри сојузници.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име