Дома Живот Најчести грешки при миење раце

Најчести грешки при миење раце

209
0

Млаката и малку топла вода ќе обезбеди сосема задоволителен хигиенски ефект

Не ви е потребна топла вода за миење на рацете , млака и малку топла ќе обезбеди целосно задоволителен хигиенски ефект. Експертите ги открија најчестите грешки при миење раце.


Не ги миете доволно – Допирате толку многу работи во еден ден што може да ја пренесете инфекцијата, но и коронавирусот. Откако ќе дојдат во контакт со вашите прсти, микробите лесно се пренесуваат на лицето и телото што ги допирате со нив. Миењето на рацете е најдобар начин да се заштитите, затоа измијте ги со сапун и вода или исчистете ги со средства за дезинфекција ако не можете да добиете сапун. По миењето, исплакнете ги и избришете ги.

Не користете доволно сапун – Потопете ги рацете во вода и ставете доволно сапун врз нив. Големината на една монета е сосема доволна.

Немојте само да ги миете дланките – не заборавајте да ги измиете темелно, особено пределот под ноктите и наборите меѓу прстите. Се препорачува и да ги скратите ноктите за вирусите да немаат простор за „живот“.

Не ги миете доволно долго – Рацете треба да се мијат околу 20 секунди за да се ослободите од вирусите и бактериите. Како што трае пандемијата, луѓето стануваат се покреативни во осмислувањето песни кои ќе им го скратат времето додека ги мијат рацете, слободно изберете ја вашата мелодија…

Добро исплакнете
Рацете треба добро да се мијат – По добро и правилно миење на рацете, треба добро да се измијат под млаз чиста вода, ладна или топла, за да се отстранат сите нечистотии од кожата. Ако не го измиете добро сапунот, може да трпите последици, како што е иритација на кожата.

Го прескокнувате сушењето на рацете
Вирусите полесно ќе се пренесат од влажни раце, затоа одвојте време да ги исушите доволно. Избришете ги со сува и чиста хартија или чиста крпа, но доколку сте на јавно место, задолжително користете хартиени крпи или електричен фен.

Претходна објаваЧетири начини за топење на салото на стомакот без многу мака
Следна објаваКога возрасните плачат

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име