Дома Светски дестинации Најубавиот Божиќен пазар во Европа е прогласен (фото)

Најубавиот Божиќен пазар во Европа е прогласен (фото)

440
0

Божиќниот пазар во Базел. Швајцарија е прогласен за победник во изборот на Божиќни пазари на Европа како најубав пазар. Според тоа, Базел е домаќин на најпопуларниот божиќен пазар во Европа за оваа година.

Базел има длабоко вкоренета традиција како најубав и најголем божиќен град во Швајцарија и вреди да се посети секоја година. Не само добро сочуваниот Стар град зрачи во топлото божиќно светло, туку и продавниците и фасадите на многу згради блескаат со златен сјај. Околу сто високи борови се граничат со улиците и стојат како силно осветлени чувари кои го покажуваат патот на посетителот. Базелскиот божиќен пазар може да се најде на Барфисерплац и на Минстерплац – најубавите плоштади во Базел.

Прекрасна новогодишна елка стои на Münsterplatz, со орнаменти од познатиот декоратор Јохан Ванер.

Оваа година, околу 130 трговци и занаетчии ќе ги понудат своите производи на продажба во мали, рустични дрвени вили. Секој што сè уште бара идеи за подароци може да побара инспирација во широкиот избор и волшебниот амбиент. Пазарот е збогатен со бројни предбожиќни настани.

Google search engine
Претходна објаваМожеби можете да ја решите?
Следна објаваШто да јадеме и пиеме, а што да избегнуваме кога имаме болки во грлото?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име