Дома Здравје Најздравата опција за утрински оброк: Ги чисти цревата, намалува килограми, ги зајакнува...

Најздравата опција за утрински оброк: Ги чисти цревата, намалува килограми, ги зајакнува крвните садови и му дава сила на телото

10619
0

Најздравата опција за утрински оброк: Ги чисти цревата, намалува килограми, ги зајакнува крвните садови и му дава сила на телото

Ако размислувате што да појадувате , пробајте каша, која е составен дел од појадокот на многу Руси.

Тоа е каша од хељда.

Кашата од хељда е основа за повеќето јадења, додека се користи како главен производ за појадок.

Ако го подготвите со вода и малку масло, ќе добиете посен оброк, а ако го приготвите со млеко, мед и јаткасти плодови, ќе добиете хранлива закуска и здрава слатка.

За што е добра кашата од хељда:

 1. Лекување на вируси и заразни болести
  Кашата од хељда одамна им ја препишуваат лекарите на пациенти кои боледуваат од настинка. Ова се случува поради позитивното влијание на рутините. Рутинот ги обновува ѕидовите на крвните садови, па моќта на леќата е одамна позната во медицината.
 2. Ја подобрува состојбата на крвните садови
  Рутинот е толку добар во зајакнувањето на крвните садови што фармацевтската индустрија го користи за производство на лекови. Леќата е особено корисна за луѓето кои страдаат од дијабетес. Кашата од хељда помага при хемороиди, проширени вени, срцеви и венски патологии. Ако ги замените компирите и лебот со хељда, сериозно ќе го подобрите вашето здравје.
 3. Лекува анемија од дефицит на железо
  Кога има недостаток на хемоглобин во крвта, тоа значи дека вашите клетки гладуваат. Леќата е богата со железо, па затоа се препорачува за луѓе кои боледуваат од анемија. Во потешките случаи задолжително е да се консумираат лекарски препишани лекови, како и исхрана богата со железо, вклучително и хељда.
 4. Помош при слабеење
  Одамна е познато дека леќата се користи како главен производ за слабеење во строгите диети. Леќата е исклучително нискокалорична и здрава храна. Ако сте на диета, кашата од хељда е нешто што треба да го појадувате секој ден.
 5. Совршена исхрана за трудници
  Леќата има високо ниво на фолна киселина, која е особено неопходна за здравјето на идните мајка и бебе, бидејќи го поттикнува производството на крв и го прави телото поотпорно на штетните влијанија од околината.

Рецепт за каша од леќата:

Потребно:

вода,

сол

брашно од хељда

Подготовка:

Посолената вода да зоврие на шпоретот. Кога ќе зоврие, тргнете го од шпоретот и додадете го брашното од хељда.

Матете додека не добиете мазна смеса.

Во оваа каша можете да додадете сирење, павлака, јогурт, други семки (ореви, семки од тиква, сончоглед) или можете да направите слатка каша со додавање на мед, суво грозје и слично во кашата од хељда.

Исклучително хранлив посен појадок е ако на оваа каша од хељда додадете пржени печурки со кромид.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име