Дома Твој готвач Наједноставниот рецепт за десерт кој ќе ви го направи летото незаборавно

Наједноставниот рецепт за десерт кој ќе ви го направи летото незаборавно

292
0

Наједноставниот рецепт за десерт кој ќе ви го направи летото незаборавно


Доколку барате совршен десерт кој ќе го освежи вашето лето и ќе ги воодушеви вашите гости, не барајте понатаму! Ви го претставуваме чоколадниот мус од портокал. Едноставен, но декадентен десерт кој можете да го подготвите дома со само две состојки.

Овој рецепт е идеален за топлите летни денови кога сакате нешто брзо, вкусно и освежително.


Состојки:
1 чаша чоколадни чипови или 200 гр чоколадо
1 чаша свеж сок од портокал
Подготовка:
Наполнете го тенџерето до половина со вода и ставете го на средна температура. Додадете чоколадни парчиња во сад отпорен на топлина и ставете го садот над тенџере со вода (погрижете се садот да не ја допира водата).

Чоколадото промешајте го додека целосно не се растопи.

Исклучете го огнот и постепено додадете го исцедениот сок од портокал во растопената чоколада. Мешајте постојано додека смесата не стане хомогена и мазна. На почетокот ќе изгледа одвоено, но продолжете да мешате додека не се соедини.

Истурете ја смесата во издлабени кори од портокал или во садови по ваш избор. Ставете ги чашките во фрижидер 4-6 часа или преку ноќ додека не се стегнат.

Пред сервирање, украсете го десертот со кора од портокал и чоколадни трошки за дополнително визуелно и вкусно искуство.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име