Дома Интересно Најголемата градина на покрив во Азија се наоѓа во Тајланд

Најголемата градина на покрив во Азија се наоѓа во Тајланд

298
0

Оваа градина обезбедува 20 тони органска храна за студентите…


Овој зелен покрив како швајцарски армиски нож нуди неколку одржливи решенија за некои од најгорливите урбани проблеми – контрола на поплави, сончева енергија, свежи производи, зелени површини за граѓаните, работни места, можности за учење и многу повеќе.
Дали навистина градовите можат да бидат дизајнирани да ја подобрат животната средина? Можат ако го прашате пејзажниот архитект Кочакорн Ворахом . Нејзината имагинативна работа го оспорува преовладувачкото гледиште дека урбанизацијата мора да има негативно влијание врз планетата, без разлика дали станува збор за поплави поради асфалтираните површини, прекумерната потрошувачка на енергија, нарушениот биодиверзитет или ефектот на топлинскиот остров.

Со нејзината компанија Landprocess , Ворахом дизајнираше нов зелен покрив на кампусот Рангсит на Универзитетот Тамасат, околу 40 километри северно од центарот на Бангкок. Бангкок е екстремно ранлив на катастрофални поплави – всушност, според Светската банка, речиси 40 проценти од градот, изграден на делтата на реката, може да се поплавува секоја година до 2030 година, а оваа ситуација во голема мера се влошува со асфалтираното земјиште и интензивирањето на дождовните сезони. . Новата структура на Ворахом од речиси 22.000 квадратни метри – која беше отворена во декември 2019 година – вклучува систем за управување со вода од поплави и, исто така, најголема органска фарма на покривот во Азија.

„Во меѓувреме, до 2050 година, 80 отсто од светското население ќе живее во градовите, а водата ќе биде уште повреден ресурс. Треба да почнеме поефикасно да ги користиме урбаните простори за да обезбедиме безбеден и одржлив извор на производство на храна“изјави Ворахом за TED.com

Зелениот покрив, кој има бујна пејзаж во облик на Х, изгледа како футуристички рид со зграда од тули. „Ридот има цик-цак шема на тераси со засадени кревети, кои водат сè до дното“, вели Ворахом. „Кога дождовницата паѓа на покривот, таа се спушта по цик-цак падината додека истовремено ја апсорбира земјата. Вишокот вода се канализира во четири задржувачки езера. Процесот го забавува протокот на дождовница за 20 проценти во споредба со обичниот бетонски покрив. Со тоа се спречуваат големи количини вода во канализационите системи, спречувајќи поплавување на областа при обилни дождови“, објаснува таа.

Инспирирани од тајландската традиција на одгледување ориз, терасите биле изградени со антички техники и Вораакхомов на тој начин и оддаде почит на земјоделската историја на оризовите тераси. „Денес, универзитетот сака да ја покаже својата посветеност на еколошката одржливост во својата инфраструктура, како и во неговата наставна програма, а јас сакав да ги вратам земјоделскиот пејсаж и традицијата во Рангситското поле како извор на храна“, вели архитектот. Нејзината желба се исполни: Рангсит Филдс сега има покривна фарма од 1,73 хектари.

Терасите на покривот се исполнети со органски одгледувани култури – вклучувајќи сорти ориз отпорни на суша, и многу домородни зеленчуци и билки, вклучувајќи зелена салата, тајландски модар патлиџан, зелени рози, тајландски црвени пиперки и копар. „Посадивме речиси 50 видови зеленчук, билки и ориз. Веќе имавме круг на жетва, а фармата ќе може да снабдува кантини во кампусот со 20 тони ориз, билки и зеленчук годишно, обезбедувајќи приближно 80.000 оброци “, вели Ворахом. „Отпадот од храна се компостира за да се оплоди фармата, а водата од езерцата се користи за наводнување на растенијата, создавајќи целосно локализиран, кружен систем.

Бидејќи сите растенија се одгледуваат органски, нема загадување со синтетички пестициди. „Фармата, исто така, создава живеалиште за опрашувачи, обновувајќи ја биолошката разновидност и намалувајќи ја потребата за транспорт на храна, придонесувајќи за здравјето на животната средина, како и за здравиот живот“, вели таа.

Фармата служи и како училница на отворено и отвора работни места за локалното население. Универзитетскиот персонал се грижи за земјоделските култури, а фармерите нудат работилници за одржливо земјоделство, пермакултура и исхрана како дел од наставната програма за одржливост на универзитетот. „Учениците и членовите на заедницата се поканети да учествуваат во сезонската сеидба, бербата и така натаму“, вели Ворахом. „Земјоделството е клучен дел од наследството на нашата земја. Urban Farm обучува нова генерација органски земјоделци со вештини од реалниот свет. Исто така, негува чувство на заедница“.

Не само што зградата нуди зеленило на градот, туку се напојува со зелена енергија. Интегрирани во дизајнот на покривот, соларните панели поставени на врвот на насипот генерираат 500.000 вати електрична енергија на час. Се користи за напојување на зградата, вклучувајќи пумпи за вода кои црпат вода од езерцето за наводнување на посевите за време на сушната сезона. Благодарение на вграденото пасивно ладење, има помала потреба од енергетски интензивна климатизација. Имено, покривот ја изолира зградата од топлина. Во меѓувреме, ветре што дува над езерцето го лади воздухот пред да влезе во зградата. „Кога ветрот дува над водата во езерцата, тој создава микроклима која исто така ја лади атмосферата околу зградата, помагајќи да се смени ефектот на урбаниот топлински остров“, тврди Ворахом.

Овој проект, кој чинеше приближно 31,6 милиони долари за изградба и вклучува зграда од 50.000 квадратни метри, нуди привлечна демонстрација за тоа што е можно додека размислуваме за тоа како можеме да живееме и да напредуваме во нашите урбани области. Ворахом верува дека многу аспекти можат да послужат како образец за урбанистите и архитектите кои се стремат да изградат одржливи градови. „Зелениот покрив и урбаната фарма на Универзитетот Тамасат покажуваат како развојот фокусиран на отпорноста на климата може да има повеќе корист за животната средина отколку проблемите што таа ги создава“, вели таа. „А можеби дури и ќе помогне да се решат некои проблеми од минатото.

Претходна објаваДенеска е Св. Атанасиј Велики, честито именден и слава…
Следна објаваПесимизам – фактор на ризик за смрт поради коронарна срцева болест

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име