Дома Психолошки совети Начини да станете похрабри и да ги постигнете животните цели

Начини да станете похрабри и да ги постигнете животните цели

500
0

Храброста е една од најважните ставки кога станува збор за постигнување на животните цели и самодовербата. Но, многу луѓе имаат погрешна дефиниција за храброст.

Како прво, повеќето од оние кои погрешно ја дефинираат и разбираат оваа доблест, всушност ја поистоветуваат храброста со бестрашноста. Но, да се биде храбар не значи да се биде бестрашен. Да се ​​​​биде храбар значи пред се да дејствува и покрај стравовите што ги чувствувате.

Храбри се оние луѓе кои ќе се плашат од интервјуто за работата од соништата, но кои ќе одат на интервју и покрај овој страв. Но, храброста не ни носи само постигнати цели и повисоко ниво на самодоверба. Храброста ни овозможува да ги гледаме работите од повеќе перспективи, да ги охрабруваме другите да работат и да им бидеме пример, да излеземе од зоната на удобност и да искусиме нови работи.

Како да станете похрабри?

Втората најчеста грешка што луѓето ја прават кога станува збор за дефинирање на храброста е да мислат дека храброста е доблест со која сте родени и не можете да ја стекнете. Но, храброста, како и многу други работи во животот, се учи со годините и искуството.

Разговарајте за вашите чувства

Истражувањата покажаа дека изразувањето на чувствата помага да се спречи стравот и негативните чувства што ги поврзуваме со чувството на страв од одредени работи. Исто така, важно е да се нагласи дека зборувањето за стравови не значи слабост и ранливост, туку претставува уште еден чекор кон храброста.

Препознајте ја вашата сила и вашите доблести

Многу луѓе кои имаат проблеми со самодовербата и храброста не ги препознаваат сопствените доблести и не се свесни за својата сила. Ако сте излегле од долгорочна токсична врска, сте се ослободиле од непочитуваните членови на семејството, грубите и колеги на работа или сте се соочиле со стравот од височина со качување на покривот на облакодер. Бидете искрени и реални за вашите доблести и квалитети. Ако правите нешто добро – наградете се и оддадете си признание.

Прифатете повеќе сценарија во вашата глава

Она што ја тресе храброста на многумина е несакано сценарио кое не го ни замислувале како опција. На пример, долго време учевте за испит, но за време на усниот испит, вашата нервоза беше посилна од вашата. Бевте уверени дека ќе поминете, а паѓањето не беше опција ниту во вашиот ум. Она што го прават многу успешни луѓе е да се подготват за најлошото можно сценарио и потенцијалното решение за него и да се подготват за најдобриот можен исход. На крајот од целата оваа приказна, ќе сфатите дека откажувањето е секогаш најлошата опција бидејќи никогаш нема да знаете што би можело да биде.

Вежбајте да излезете од вашата комфорна зона

Кога ќе дозволите вашите стравови да ве спречат да се забавувате или да ги следите вашите соништа – ќе се запрашате дали некогаш сте го живееле животот што сте сакале да го живеете. Не дозволувајте вашите емоции да ве повлечат од вашите сопствени желби. За да научите да бидете храбри – обидете се со најмалите отстапувања од познатото, безбедно и подвиткано.

Ако со години одите на кафе со пријателите или сами, но само во едно кафуле – сменете го местото. Започнете со најмалите мали чекори, како одење во други кафулиња, ресторани или самостојно излегување, одење на тренинзи и сите работи што ви се малку непријатни, но вие би сакале. Со текот на времето ќе станете бестрашни!

Прославете ја секоја победа

Често сме најтешки за себе. Колку пати сте ги пофалиле блиските луѓе за малиот напредок, но не сте си ги доделиле заслугите за истите чекори и успеси? Поддржувајте се себеси, прославувајте ги и малите успеси и не заборавајте да се наградите себеси кога ќе го надминете и најмалиот страв.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име