Дома Здравје Научно е докажано дека запекот предизвикува 7 здравствени проблеми

Научно е докажано дека запекот предизвикува 7 здравствени проблеми

4785
0

Научно е докажано дека запекот предизвикува 7 здравствени проблеми

Редовното празнење на дебелото црево е важно за целокупното здравје на телото. Ако останеме во изметот или имаме запек, токсините и отпадните материи кои треба да се исфрлат остануваат во дебелото црево, а водата од столицата се реапсорбира од телото. Ова може да доведе до голем број проблеми, вклучувајќи хемороиди, главоболки и излив.

Еве 7 начини на кои запекот може да ве разболи:

Замор: Хроничниот запек може да предизвика замор поради неухранетост. Кога токсините се акумулираат во дебелото црево, телото не може да ги апсорбира хранливите материи од храната. Ако се чувствувате уморни и запек, консултирајте се со вашиот лекар.
Лош здив: Истражувањето во Данска покажа дека 25% од луѓето со лош здив имаат и запек. Иако причината не е јасна, се смета дека запекот води до повеќе лоши цревни бактерии кои можат да предизвикаат лош здив кога ќе стигнат до устата.
Главоболки: Токсините од запек може да предизвикаат главоболки. Запекот исто така може да предизвика стрес, надуеност и чувство на ситост што може да доведе до главоболки.
Фекална инконтиненција: Тешкиот запек може да ги ослабне мускулите во ректумот и да доведе до оштетување на нервите, предизвикувајќи неволно пуштање на столицата.
Блокда: Кога изметот останува во цревата, тие може да предизвикаат блокада. Ако отпадот е премногу тврд или преголем, стискањето на дебелото црево може да не е доволно, што ќе резултира со болка, повраќање и потреба од медицинска помош.
Анални пукнатини: Хроничниот запек може да предизвика анални пукнатини, болни солзи во аналното ткиво што може да крвари и чеша. Напорот за да се излади столицата го влошува запекот и може да бара медицинска терапија или дури и операција.
Хемороиди: се многу чести кај луѓе кои имаат проблеми со запек. Неправилното движење на дебелото црево може да доведе до поголема столица, што може да предизвика абење и растегнување на вените над нивниот нормален капацитет, што доведува до хемороиди. Хемороидите може да предизвикаат крварење, болка и непријатност.
За да промовирате здрави движења на дебелото црево, пијте многу вода дневно, внесувајте доволно влакна и вклучете се во редовна физичка активност. Одлучете се за диета богата со зеленчук, јаболка и ленено семе. Редовното празнење на дебелото црево е клучно за одржување на целокупното здравје и спречување на овие потенцијални здравствени проблеми.

Извори:

Извори:

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име